Wimbledon Championships 2023 je grandslamový tenisový turnaj, ktorý sa koná v All England Lawn Tennis and Croquet Clube vo Wimbledone v Londýne (Spojené kráľovstvo). Úradujúcimi šampiónmi v turnajoch dvojhry sú Novak Djokovič a Jelena Rybakina.

Turnaj sa hrá na trávnatých dvorcoch a všetky zápasy hlavného žrebu sa odohrajú v All England Lawn Tennis and Croquet Clube vo Wimbledone od 3. do 16. júla 2023. Kvalifikačné zápasy sa hrali od 26. do 29. júna 2023 na Bank of England Sports Ground v Roehamptone.

Šampionát v roku 2023 je 136. ročníkom, 129. podujatím ženskej dvojhry, 55. v otvorenej ére a tretím grandslamovým turnajom roka. Turnaj je riadený Medzinárodnou tenisovou federáciou (ITF) a je zaradený do kalendárov ATP Tour 2023 a WTA Tour 2023 v kategórii Grand Slam, ako aj do kalendárov ITF 2023 pre juniorské súťaže a súťaže vozičkárov.

Turnaj pozostáva z mužskej (dvojhra a štvorhra), ženskej (dvojhra a štvorhra), zmiešanej štvorhry, chlapčenskej (do 18 rokov – dvojhra a štvorhra, do 14 rokov – dvojhra), dievčenskej (do 18 rokov – dvojhra a štvorhra, do 14 rokov – dvojhra), ktorá bude zároveň súčasťou kategórie turnajov Grade A pre vekovú kategóriu do 18 rokov, a z dvojhry a štvorhry pre tenistov a tenistky na vozíku. V tomto ročníku sa uskutočnia aj pozývacie súťaže vo štvorhre pánov a žien a nová zmiešaná pozývacia štvorhra zavedená v roku 2022.

Na turnaj sa vrátia ruskí a bieloruskí tenisti po tom, ako im bola účasť na predchádzajúcom ročníku zakázaná v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. Medzi hráčmi, ktorí sa usilujú o prvý wimbledonský titul, sú Daniil Medvedev, Aryna Sabalenková a Victoria Azarenková.

Spirit of Wimbledon (od ROLEXu)

Spoznajte začiatky histórie Wimbledonu, najprestížnejšieho tenisového podujatia, s legendami ako Suzanne Lenglenová prostredníctvom štvordielneho dokumentárneho seriálu.

Prvá časť

Druhá časť

Tretia časť

Štvrtá časť