UK Gambling Commission (Komisia pre hazardné hry) zverejnila 10. novembra 2022 výročnú štúdiu Young People and Gambling Report 2022, ktorá pomáha pochopiť, ako sú deti a mladí ľudia v Británii vystavení všetkým druhom hazardných hier a ako sa na nich podieľajú.

Komisia ako odvetvový regulačný orgán vyžaduje od prevádzkovateľov hazardných hier, aby mali zavedené prísne ochranné opatrenia, ktoré zabránia deťom v nezákonnom prístupe k produktom. To zahŕňa aj pravidlá, ktoré zabraňujú marketingu a reklame zameranej na deti.

Z historického hľadiska je pochopenie vzťahu medzi deťmi a hazardnými hrami zložité.

ZDROJ: gamblingcommission.gov.uk

V tohtoročnom prieskume sú síce hlavné údaje týkajúce sa regulovaných produktov s vekovým obmedzením povzbudivé, ale je zrejmé, že existuje skupina, ktorá má s hazardnými hrami stále problémy. Komisia je tieto zistenia pripravená podrobnejšie pochopiť a konať na ich základe, aby mohla posúdiť, či a ako mladí ľudia hrajú regulovaných a neregulované hazardné hry, a aké sú problémy a ich širšie dôsledky.

Tento rok 31 % detí uviedlo, že za posledných 12 mesiacov minuli vlastné peniaze na hazardné hry. Prevažná väčšina uviedla, že ich hranie bolo legálne alebo neobsahovalo produkty s vekovým obmedzením. Príkladom je hranie na arkádových hracích automatoch, medzi ktoré patria penny pusher alebo claw grab automaty (22 %), uzatváranie stávok o peniaze medzi priateľmi alebo rodinou (15 %) alebo hranie kariet s priateľmi alebo rodinou o peniaze (5 %).

Menšia časť detí uviedla, že hrajú na výherných automatoch s ovocnou tematikou (3 %), stávkujú na elektronické športy (2 %), stieracie žreby národnej lotérie (1 %), kupujú žreby národnej lotérie online (1 %), uzatvárajú stávky prostredníctvom stávkovej webovej stránky alebo aplikácie (1 %) alebo hrajú kasínové hry online (1 %).

ZDROJ: pixabay.com

Celkovo štúdia z roku 2022 ukazuje, že 0,9 % detí vo veku 11 – 16 rokov je vo Veľkej Británii klasifikovaných ako problémoví hráči.

Prevencia škôd súvisiacich s hraním hazardných hier je základom práce Komisie pre hazardné hry a v tejto oblasti Komisia zvyšuje svoju snahu urobiť hazardné hry ešte bezpečnejšími.

Medzi tieto príklady patrí napríklad zintenzívnenie aktivít v oblasti presadzovania práva voči zlyhávajúcim prevádzkovateľom vrátane tých, ktorí sa zameriavajú na deti, tvrdé zásahy proti produktom online automatov, zvýšenie požiadaviek na overovanie veku a totožnosti online, sprísnenie požiadaviek na interakciu so zákazníkmi a zákaz hazardných hier s kreditnými kartami.