Firmy z hazardného biznisu mali v minulom roku doslova eldorádo. Ich zisky rekordne narástli, píše portál Akuality.sk.

Pandémia za posledné roky výrazne zmenila správanie ľudí na Slovensku. Prejavilo sa to vo viacerých oblastiach spoločnosti. Jednou z nich je aj hazard. Slováci totiž v priebehu covidu začali vo väčšej miere míňať na hazardné hry.

Napriek neistým časom ľudia vo veľkom stávkovali – či už v online kasínach a herniach, alebo v stávkových kanceláriách.

ZDROJ: Aktuality.sk

Veľké profity

Výrazný nárast príjmov firiem v tomto odvetví sa odrazil aj na ich historicky najvyšších zárobkoch. Napríklad štátna firma Tipos za vlaňajšok zdvojnásobila svoj zisk. Za minulý rok si zaknihovala profit takmer 19 miliónov eur.

Ešte viac sa darilo spoločnosti Tipsport SK. Jej zisk vzrástol v minulom roku na úroveň 59 miliónov eur, pričom v roku 2020 zarobila „len“ 27 miliónov eur. Výrazne si polepšili svoje hospodárske výsledky aj stávkové spoločnosti ako Fortuna, patriaca do skupiny Penta, či Niké. Obe firmy dosiahli svoje historicky najvyššie profity.

Už v roku 2020 sme avizovali, že spoločnosť Tipos má potenciál byť firmou s miliardovým obratom a s touto našou ambíciou sa stotožnil aj akcionár, Ministerstvo financií SR. Na dosiahnutie tohto cieľa sme exekvovali stratégiu dobrého a efektívneho marketingového mixu podporovaného zmysluplnými partnerstvami, aktívnym predajom a prevádzkovou efektivitou,“ informovala Ivana Košútová, hovorkyňa Tiposu.

Ako ďalej uviedla, v online hrách im ešte v roku 2020, počas prvej vlny pandémie, príjmy rástli, na druhej strane klesli pri predaji žrebov a číselných lotérií.

ZDROJ: TIPOS

Tým, že zatvorené boli trafiky a pošta fungovala vo výrazne obmedzenom režime, pri týchto produktoch sme zaznamenali prepad. Pôvodnú stratu z prvej vlny sa nám však podarilo dohnať vďaka vyššie zmieneným opatreniam ešte v roku 2020. V roku 2021, ktorý považujeme za druhý pandemický rok, sme pokračovali v takto nastavenom trende,“ priblížila.

Darilo sa hlavne online hrám

Celý hazardný biznis potiahol za posledné roky predovšetkým online segment. Z údajov za celé odvetvie vyplýva, že stávky v internetových hrách dosiahli za vlaňajšok 4,5 miliardy eur. To je viac ako 100-percentný nárast oproti predchádzajúcemu obdobiu.

Podľa generálneho riaditeľa Úradu pre reguláciu hazardných hier Dávida Lenčéša však celkové príjmy firiem v tomto sektore nemožno zamieňať s konečnými ziskami. Od výnosov treba totiž odrátať aj vyplatené výhry a prevádzkové náklady.

ZDROJ: WINARCH

Po odrátaní celkových vyplatených výhier tak firmy z hazardného biznisu utŕžili v roku 2021 približne 837 miliónov eur. Z toho odviedli štátu 220 miliónov eur.

Pod nárast tržieb sa podpísalo aj uvoľnenie hazardu. „Rok 2020 bol rokom liberalizácie trhu s online hazardom a zánikom monopolu štátneho Tiposu, licencie na internetové hry vtedy získali viacerí prevádzkovatelia hazardných hier,“ doplnil Lenčeš.

Zlegálnené príjmy

Za vyššími príjmami sú aj ďalšie skutočnosti. „Je to o tom, že existujúci hráči stratili motiváciu obchádzať pravidlá a začali hrať na legálnych stránkach. Vďaka tomu má štát kontrolu nad pravidlami a aj dodatočné príjmy. Vo výsledku sa teda nedá tvrdiť, že ľudia míňajú na hazard nárazovo oveľa viac,“ skonštatoval Peter Papanek, výkonný riaditeľ Asociácie stávkových spoločností.

Podľa neho sa pod historicky vysoké zisky firiem v hazardnom odvetví podpísali aj ich investície do optimalizácie a automatizácie procesov. Tie tak pozitívne prispeli k nárastu profitov.

ZDROJ: pixabay.com

Veľa voľného času a peňazí

Miloslav Bahna, riaditeľ Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied, vidí za vyššími útratami na hazard kombináciu faktorov, a to viac času stráveného doma a ušetrenie výdavkov na iné voľnočasové aktivity.

Z výskumu Ako sa máte, Slovensko?, vieme že ľudia v rokoch pandémie výrazne obmedzili cestovanie za dovolenkou do zahraničia, ale aj stretávanie sa s priateľmi a s rodinou,“ priblížil.

Bahna predpovedá, že v tomto roku by sa už tak hazardu nemalo dariť, pretože pominuli karanténne opatrenia a život sa vracia do predpandemického normálu.