Až 12,3 percenta z tých ľudí, na ktorých majetok alebo plat bola uvalená exekúcia, sú rizikovými hráčmi hazardných hier.

Najviac rizikových hráčov hazardných hier hrá na výherných automatoch. Podľa verejnosti by sa hranie na výherných automatoch malo regulovať prísnejšie ako v súčasnosti. S odvolaním sa na prieskum od agentúry Focus o tom informovalo ministerstvo zdravotníctva.

Až 43,3 percenta respondentov hralo aspoň raz v živote niektorú z hazardných hier, ako sú výherné automaty, kurzové stávky, výherné živé hry v kasíne a číselné lotérie. Najpopulárnejšou hazardnou hrou sú číselné lotérie, ktoré hralo aspoň raz v živote 37 percent ľudí zúčastnených v prieskume, nasledujú kurzové stávky s 20,6 percentami, výherné automaty s 15,9 percentami a živé hry v kasíne, ktoré hralo 7,9 percenta respondentov.

Ženy pritom majú výrazne menšie skúsenosti s hraním hazardných hier ako muži. Ženy najčastejšie hrajú číselné lotérie, no pri skúsenostiach a ďalšími typmi hazardných hier majú výraznú prevahu muži.

ZDROJ: shutterstock.com

Zatiaľ čo v roku 2019 malo aspoň jednu skúsenosť s hraním hazardných hier na internete iba 6,7 percenta respondentov, v súčasnosti je to už 14,4 percenta oslovených. Oproti predchádzajúcemu výskumu narástla skúsenosť s hraním všetkých typov hazardných hier online. Až 12,3 percenta z tých ľudí, na ktorých majetok alebo plat bola uvalená exekúcia, sú rizikovými hráčmi hazardných hier. Medzi respondentmi bez skúseností s exekúciou je rizikových hráčov iba 2,9 percenta.

Výherné automaty by sa mali regulovať prísnejšie. Najprísnejšie posudzujú respondenti reguláciu práve výherných automatov, kde až 59,8 percenta z nich sa prihovára za reštriktívnejší režim, ako je v súčasnosti. Ešte stále pomerne prísne uvažujú o kasínových hrách, kde je za reštriktívnejší režim ako v súčasnosti 49,1 percenta ľudí. V prípade kurzových stávok podporuje presná polovica respondentov ich súčasnú reguláciu, a podobne to platí pre číselné lotérie, pri ktorých súčasne platnú reguláciu podporuje 51,3 percenta respondentov.

„Nárast popularity internetového hrania hazardných hier pravdepodobne súvisí s obdobím pandémie, a s tým spojenými obmedzeniami voľného pohybu a zatváraním kamenných prevádzok,“ uzatvára Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV, ktorý na výskume spolupracoval.

Prieskum realizovala agentúra Focus v dňoch od 2. mája do 12. júna 2023 na reprezentatívnej vzorke 5 031 obyvateľov SR vo veku od 15 do 64 rokov.