Obec odmietla situáciu komentovať.

V obci Veľké Bierovce pri Trenčíne má vzniknúť kasíno, proti tomuto zámeru bojujú viacerí miestni obyvatelia formou petície.

Petičiarom i miestnym sa nepáči i fakt, že kasíno majú zriadiť len 150 metrov od budúcej materskej školy, niektorí sa obávajú aj toho, že nová herňa môže mať negatívny dopad na mladé rodiny.

V neďalekom Trenčíne pritom hazard vlani zakázali, licencie herniam v krajskom meste vypršia do konca roku 2024.

V obci kasíno nechcú

To, že v obci má vzniknúť kasíno, potvrdil i prevádzkovateľ hazardných hier Eurogold. „Áno, tento zámer tu je, bolo to prezentované i na zastupiteľstve,“ povedal Ľuboslav Pribula, riaditeľ spoločnosti.

ZDROJ: unsplash.com

Proti tomuto zámeru miestni spísali už petíciu.

Obec oslovil prevádzkovateľ hazardných hier s plánom otvoriť 40-miestne kasíno. Podnikatelia sa na Veľké Bierovce zamerali práve v čase, keď mestské zastupiteľstvo v Trenčíne dalo hazardu na území mesta stopku,“ priblížila Michaela Linhartová z petičného výboru.

Aktivisti chcú podľa nej petíciou presvedčiť poslancov vo Veľkých Bierovciach, aby kasíno v obci nepovolili. Petíciu podpísalo viac ako 200 ľudí.

Ľudia sú pobúrení. Nie tak dávno sme sa po dlhých naťahovačkách zbavili hracích automatov a teraz toto. Najhoršie na tom je, že na jednom z obecných zastupiteľstiev sa žiaden z prítomných poslancov jasne a zásadne nevyjadril proti tomuto zámeru,“ uviedla.

Situácia je podľa nej o to vážnejšia z dôvodu, že obec plánuje zrekonštruovať budovu starej školy na materskú školu, ktorá bude zhruba 150 metrov od kasína.

Ktorý rodič umiestni do takejto škôlky dieťa bez obáv? Dúfame, že keď poslanci uvidia, koľko obyvateľov Veľkých Bieroviec svojimi podpismi podporilo zákaz hazardu, umiestnenie kasína v obci odmietnu,“ doplnila.

Majú obavy zo zlého vplyvu na rodiny

Miestni obyvatelia majú obavy najmä z toho, že kasíno by v obci malo negatívny dopad na mladé rodiny.

Bojím sa, že tam budú chodiť mladí ľudia z obce a rodiny prídu o peniaze. V blízkosti toho kasína má vyrásť i škôlka, čo nie je bohviečo,“ povedala jedna z obyvateliek, ktorá chcela zostať v anonymite.

ZDROJ: shutterstock.com

S vybudovaním herne nesúhlasí ani Eva.

Žijeme priamo v ulici, v ktorej má kasíno vzniknúť, takže určite s tým nesúhlasíme. Nemá to dobrý vplyv na obec ani na etický vývoj občanov. Ak by to i obecní poslanci schválili, myslím si, že by v obci vznikla opäť nejaká aktivita proti vzniku kasína v obci. Ľudia podľa mňa ani nie sú dostatočne informovaní o tom, že má v Bierovciach kasíno vzniknúť,“ dodala.

Vývoj odmietli komentovať

Posledné obecné zastupiteľstvo, na ktorom zriadenie kasína poslanci prerokovali, prebehlo 24. augusta.

Podľa našich informácií sa poslanci na žiadnom závere nedohodli, výsledok rokovania však odmietli komentovať starostka Veľkých Bieroviec i jeden z obecných poslancov.

Hazard v meste zakázali

V neďalekom Trenčíne mestskí poslanci schválili úplný zákaz hazardu v meste na mestskom zastupiteľstve ešte 18. mája 2022.

ZDROJ: unsplash.com

Poslanec Peter Hošták využil svoje poslanecké právo a navrhol prijať všeobecne záväzné nariadenie, ktoré zakáže prevádzku herní a kasín na území mesta. Kým v septembri 2021 takýto návrh podporilo 12 poslancov, tentoraz zaň hlasovalo 14 z 23 prítomných poslancov, čo stačilo na potrebnú trojpätinovú väčšinu,“ povedala Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín.

V krajskom meste žiadne kasíno nie je, nachádza sa tam však 21 menších herní.

Im postupne budú končiť licencie, posledná v roku 2024. Za rok 2021 malo mesto z herných licencií príjem takmer 270-tisíc eur,“ uzavrela.