Nárast oproti minulému roku môže dosiahnuť 34 percent. Iniciatíva Zastavme hazard žiada vládu a parlament o reformu.

V prvom polroku 2022 hráči na Slovensku prehrali v hazardných hrách takmer 555,7 mil. EUR. Ak nenastanú mimoriadne okolnosti, hráči tento rok prehrajú viac ako 1 miliardu EUR. Informuje o tom iniciatíva Zastavme hazard. Téme sa venuje Denník Postoj.

Hráči najviac prehrali na videohrách v herniach (178,7 mil. EUR), v kurzových stávkach (132,8 mil. EUR) a hazardných hrách v internetových kasínach (129,1 mil. EUR). Druhý polrok býva pre prevádzkovateľov hazardných hier väčšinou ziskovejší a tak tento rok výťažky z hazardných hier môžu dosiahnuť rekordných 1,1 miliardy EUR,“ vraví Pavol Graňák z iniciatívy.

ZDROJ: pixabay.com

Hazardným hrám sa nikdy na Slovensku nedarilo ako tento rok a to napriek tomu, že vláda Slovenskej republiky si dala za cieľ prijať reguláciu, aby sa hazard prestal na Slovensku rozvíjať. Tri koaličné strany sa pritom pred voľbami stavali do pozície bojovníkov proti hazardu. V ťažkých časoch sa však hazardu darí. Hazard, to nie je filmový James Bond v luxusnom kasíne. To sú často chudobní ľudia, ktorí majú problém prežiť od výplaty do výplaty a hľadajú rýchle a ľahko získané peniaze. Vidina výhry ich často vedie k tomu, že na hazardné hry minú aj posledné peniaze, ktoré im ostali.

Ďalší člen iniciatívy Zastavme hazard Michal Makovník tvrdí, že so znepokojením sledujú vyjadrenia politikov k téme hazardných hier

Akoby sa všetci pozerali na hazard cez peniaze do štátneho rozpočtu, alebo ako na zisk z normálnej podnikateľskej aktivity a stratil sa záujem o problémy hráčov a ich rodín. Pritom len minulý rok kontrola Najvyššieho kontrolného úradu SR potvrdila, že odvody vybrané z hazardných hier štát míňa na iné účely ako sú uvedené v zákone o hazardných hrách,“ hovorí. „Nezachytili sme ani jedno vyhlásenie, ktoré by bolo prísľubom toho, že príde k náprave. Kde sú dostatočné kapacity na liečenie závislých? Kde je dostupná liečba pre hráčov, ktorí kvôli svojej závislosti majú nedoplatky na zdravotnom poistení? Kedy bude Linka pomoci pre problémy s hraním fungovať bez záznamníka aj v časoch kedy hráči najviac hrajú? Dostanú krízové centrá pre obete domáceho násilia stabilný systém financovania alebo sa budú každý rok spoliehať či pán premiér vyčlení peniaze zo svojej rezervy? Ak nedôjde k náprave tento rok, dôjde k nej vôbec niekedy?

Peter Beňa dopĺňa: „Sme vďační za to, že pred dvomi rokmi Národná rada umožnila mestám a obciam zakázať herne a kasína na svojom území aj bez petície. No mrzí nás, že potom už nenasledovalo nič. Herne počas pandémie výrazne ubudli, ale stále sa ich nepodarilo dostať preč zo sídlisk a bytových domov.“

ZDROJ: shutterstock.com

Mestá, ktoré herne zakázali, podľa jeho slov stále čakajú na koniec 5-ročných licencií. Hráči môžu hrať ľubovoľne dlho s ľubovoľným množstvom peňazí. „A ľudia, ktorí nehrajú, sú vystavení všadeprítomnej reklame na hazard. A reforma neprichádza.“

Regulácia hazardných hier sa už pritom podľa neho nedá viac odkladať. Prichádzajú ťažké časy kedy môže narásť počet chudobných.

Keď budú bombardovaní od rána do večera reklamou na hazardné hry, koľkí z nich odolajú a neskúsia “šťastie?” Prečo ešte reklama na hazard nie je zakázaná a musia ju vidieť aj malé deti? Veď deti sa nedajú zamknúť do komory kde by ich reklama nenašla. Žijeme vo svete technológii, ktoré si nás dokážu zotročiť, ale vedia nám aj pomôcť. Registrácia hráčov a limity na maximálnu prehru či dĺžku hrania by dokázali mnohých hráčov ochrániť pred tým, aby v krátkom období prehrali svoje životné úspory a extrémne sa zadĺžili. Existuje viacero opatrení, ktoré v zahraničí fungujú a dali by sa zaviesť aj na Slovensku, ak by bol o to záujem.

Matej Perašín dodáva, že vláda nevyužila ostatné dva roky na prípravu reformy trhu s hazardnými hrami.

Ak nepríde k niekoľkomesačnému lockdownu alebo úplnému výpadku internetu do konca roka – čo sa takmer určite nestane – hráči v hazardných hrách tento rok prehrajú možno až 1,1 miliardy EUR. Toto sa už ovplyvniť nedá. Už je neskoro,“ varuje.

ZDROJ: postoj.sk

Dajú sa však ovplyvniť nasledujúce roky a to ako sa súčasná vláda zapíše do histórie. Bude to vláda, počas ktorej sa hazardu darilo tak ako nikdy predtým alebo to bude vláda, ktorá pravidlá pre hazard nastaví tak, aby prestal rásť ako zhubný nádor? Členovia vlády sa musia rozhodnúť. Ale ak chcú hazardné hry naozaj obmedziť, reforma musí byť v Národnej rade prijatá do konca tohto roku.”