Budhistický mních zažil, aké to je vyhrať v lotérii obrovské peniaze. Avšak tak rýchlo, ako peniaze prišli, aj odišli. Mních sa rozhodol získané bohatstvo rozdať.

Mnoho ľudí sníva o veľkej výhre v lotérii a o tom, čo by urobili so svojím novonadobudnutým bohatstvom. Pre väčšinu z nich peniaze znamenajú výlety, splácanie účtov a nákupy.

Jeden muž v Thajsku začiatkom tohto mesiaca okúsil bohatstvo, ale len na krátky okamih. Prekvapený, že vyhral 500.000 dolárov, budhistický mních rozdal svoje bohatstvo dedinčanom. Suma 500 000 dolárov pritom v Thajsku znamená veľmi veľké bohatstvo.

ZDROJ: pixabay.com

Thajský mních vyhral v lotérii

Koncom minulého mesiaca si budhistický mních v thajskom meste Nakhon Phanom podľa portálu Thairat kúpil tri žreby. Tikety si nekúpil s cieľom získať slávu a bohatstvo, ale ako sám hovorí, chcel pomôcť predavačovi lotérie, ktorý prechádzal ťažkým obdobím.

Žrebovanie sa uskutočnilo 1. marca a po tom, čo sa dozvedel, že vyhral 18 miliónov thajských bahtov (500 000 USD), sa neznámy 47-ročný mních zrazu ocitol v ťažkej situácii. Zjavne neočakával, že vyhrá, ale rýchlo si uvedomil, že môže zlepšiť život iným.

Mních začal rozdávať svoje bohatstvo, ktoré nazval „peniazmi, ktoré patria anjelom“. Spočiatku podľa médií daroval peniaze svojmu chrámu, miestnym školám a občianskym organizáciám. Už počas prvého týždňa po získaní výhry daroval asi 1,5 milióna bahtov (45 000 USD). Potom sa rozhodol darovať miestnym obyvateľom v komunite, kde je priemerná mesačná mzda 14 053 bahtov (419 USD), po 500 bahtov (15 USD). Keď sa však rozniesla správa, že mních rozdáva peniaze, ľudia sa začali stavať do radu na almužnu. Po tom, čo mních rozdal 15 000 USD znížil sumu na 200 bahtov (6 USD) na osobu.

Situácia sa dokonca v jednom momente vymkla spod kontroly. Musela prísť miestna polícia, aby kontrolovala dav a zabezpečila kultivovaný priebeh tejto spontánnej charitatívnej aktivity.

ZDROJ: pixabay.com

Nový príbeh, iný výsledok

V roku 2018 sa trojica thajských mníchov vrhla na kúpu lotérie. Vyhrali 18 miliónov bahtov. Toto šťastné žrebovanie však malo iný výsledok.

Ako vtedy informovali spravodajské agentúry, mnísi sa rozhodli zmiznúť z dohľadu, aby mohli „meditovať“. Následne sa o nich už neobjavili žiadne ďalšie správy. O dva roky neskôr vyhral 18 miliónov bahtov ďalší mních Montri Samajjo, ktorý si kúpil tri tikety. Rovnako ako v prípade posledného výhercu, aj on urobil nákup s cieľom pomôcť predajcovi, ktorý prechádza ťažkým obdobím.

Tento šťastlivec dal každému zo svojich troch detí jeden milión bahtov (29 820 USD), pričom časť peňazí putovala aj do chrámu a na charitu. Zvyšok sa podľa médií stal súčasťou špeciálneho charitatívneho fondu.

V budhizme mníchom nič nebráni v „rekreačnom“ hraní hazardných hier. Na druhej strane, v prísnom budhizme nesmú u seba držať žiadne peniaze. Preto účasť na hazardných hrách nie je u budhistických mníchov natoľko bežnou záležitosťou.

ZDROJ: pixabay.com

Vyskytlo sa ale aj niekoľko výnimiek, ktoré spochybnili budhistické praktiky. V priebehu rokov sa na titulné strany novín dostalo niekoľko prípadov, v ktorých boli budhistickí mnísi prichytení pri hazardných hrách a na večierkoch, kde hlavným cieľom nebola práve „pomoc druhým“. Rozhodnutie mnícha z Nakhon Phanom však ukazuje, o čom je skutočné poslanie budhistického mnícha.