Internetovým hazardným hrám covid prial. Nie sú to však dobré správy. Ľudia majú prostredie stávok a hier na dosah ruky a regulácia v tomto prostredí je dosť zložitá. Téme sa venovala Kristína Paulenková z portálu idnes.cz.
Podľa údajov ministerstva financií Českej republiky štát vlani prvýkrát vybral viac daní z online hazardných hier ako z hazardných hier v stávkových kanceláriách alebo kasínach. „V roku 2021 podiel daňových príjmov z hazardných hier prevádzkovaných cez internet prvýkrát prekročil 50 percent. V roku 2019 to bolo ešte okolo 30 percent,“ spresňuje Šimon Blecha z tlačového odboru ministerstva financií.
Postupný presun hráčov do online priestoru sa začal už pred pandémiou. Je zrejmé, že výluky túto zmenu urýchlili. Tento trend bude pravdepodobne pokračovať aj v tomto roku.
„Ak vezmeme do úvahy údaje z daňových priznaní za prvý štvrťrok 2022, vo všetkých druhoch hazardných hier naďalej pretrváva záujem hráčov o online hry, a to aj napriek tomu, že po uvoľnení protipandemických opatrení sa opäť začali oživovať kamenné hazardné hry,“ dodáva hovorca.
Zvýšenie daňových príjmov
Štatistiky ukázali, že ani zatvorenie kasín a stávkových kancelárií v dôsledku covidu nedonútilo hráčov nijako obmedziť svoju záľubu. V minulom roku štát vybral na daniach z hazardných hier 12,5 miliardy Kč, čo je najvyššia suma, odkedy sa tento údaj sleduje. V predchádzajúcich dvoch rokoch to bolo niečo vyše desať miliárd. Svoju úlohu v tom pravdepodobne zohrala aj skutočnosť, že športový svet doháňal udalosti z roku 2020.
„Najmä v 3. a 4. štvrťroku už bol badateľný nárast aktivity v oblasti pozemných hazardných hier, najmä v segmentoch športového stávkovania, živých hier a technických hier. Oblasť športového stávkovania podporilo aj konanie dvoch veľkých športových podujatí, ktoré boli odložené z roku 2020, a to majstrovstiev Európy vo futbale a letných olympijských hier,“ dodáva Simon Blecha.
K vyšším daňovým príjmom však najviac prispel rast online hazardných hier. Dokonca aj po zatvorení kasín a herní sa darilo segmentu, v ktorom sa predtým preferoval skôr osobný kontakt.
Nárast počtu online hazardných hier bol obzvlášť výrazný v prípade tzv. technických hier, pri ktorých technické vybavenie ovláda priamo stávkujúci. Patria sem napríklad hracie automaty alebo elektromechanická ruleta. Pred covidom chodili ľudia hrať do herní alebo kasín. V online priestore začali ľudia oveľa viac hrať aj takzvané živé hry, ako sú karty alebo kocky, kde stávkujete proti krupiérovi alebo počítaču.
V niektorých oblastiach však už online hazardné hry dominovali. „Ešte v predvianočnom období bol pomer online vs. pobočkové stávky vo Fortune zhruba 90:10 v prospech online a väčšinu klientov, ktorí preferujú pobočky, má stávkovanie spojené s návštevou svojho obľúbeného miesta, online prostredie ich až tak neláka,“ hovorí Petr Šrain, PR manažér spoločnosti.
Treba však dodať, že niektorí ľudia stále uprednostňujú stávkovanie na pobočkách a po zavedení sa k nim vrátili. „Svedčí o tom aj návrat k percentuálnym hodnotám spred covidu, ku ktorým sa klienti Tipsportu vrátili krátko po opätovnom otvorení pobočiek, a v niektorých mesiacoch po covide nábor na pobočkách dokonca prekonal nábor z predchádzajúceho roka. Stále teda platí, že pobočky majú svoje miesto ako pre príjem stávok, tak aj ako klientska podpora pre zákazníkov či miesto pre predaj ďalších služieb,“ hovorí Václav Sochor z Tipsportu.
Klienti Tipsportu dokonca podávajú 95 percent stávok online, ale podľa Sochora majú kamenné pobočky stále miesto pre zvyšných päť percent.
Státisíce ľudí sú ohrozené
Podľa odborníkov na závislosti nie je online trend priaznivý. „Ide o to, že online hazardné hry sú dostupnejšie,“ hovorí Vojtech Kozlík z organizácie Sananim. Hry v kasínach alebo stávkových kanceláriách sú regulované štátom. Existuje napríklad register vylúčených hráčov. Herne a kasína musia spĺňať prísne podmienky, ako napríklad 24-hodinový kamerový dohľad nad celým priestorom alebo zákaz podávania alkoholu.
V online priestore je dodržiavanie predpisov zložitejšie. Zatiaľ čo české stránky musia dodržiavať české zákony, na zahraničných stránkach majú hráči voľnú ruku.
Ďalším problémom je, že v online priestore má hráč menšiu kontrolu nad stavenými peniazmi. „Dalo by sa povedať, že v kasíne sa dá platiť aj kartou, ale tam vidím číslo na obrazovke,“ vysvetľuje Kozlík. Hranie online je vždy k dispozícii, dotyčná osoba nemusí nikam chodiť. Kasíno je na dosah cez mobilný telefón alebo počítač.
Podľa správy Národného monitorovacieho centra pre drogy a závislosti z roku 2021 o hazardných hrách v Českej republike 35 až 50 percent dospelých uviedlo, že za posledných 12 mesiacov hralo hazardné hry. V tomto údaji sú započítané aj lotérie, pričom najčastejšie sa uvádza účasť v lotériách; tieto údaje sú z roku 2020.
Údaje o tom, koľko je v Českej republike rizikových hráčov, sa však líšia podľa metodiky. Problémové hranie hazardných hier s rizikom závislosti sa určite týka státisícov ľudí. Až 200 000 ľudí je vystavených vysokému riziku závislosti.
Medzi rizikovými hráčmi prevládajú muži, ale počet žien sa tiež zvyšuje. Ľudia z nízkopríjmových skupín vynakladajú na hazardné hry proporcionálne viac svojich príjmov a hazardné hry sa sústreďujú v ekonomicky znevýhodnených, sociálne vylúčených skupinách.