Podľa ministra financií Javiera Fransisca Antonia Silvania plánuje Curaçao rozšíriť výrazné daňové stimuly na odvetvie online hazardných hier a vytvoriť finančnú inštitúciu, ktorá by pomáhala s platbami, keďže vláda sa snaží dostať jurisdikciu na medzinárodnú mapu v tomto segmente.

V hlavnom prejave na SiGMA Europe Silvania uviedol, že jeho prítomnosť na konferencii signalizuje záväzok Curaçaa zabezpečiť, aby bolo „dôležitým hráčom v odvetví online hier“.

Silvania dohliada na rozsiahlu reorganizáciu herného priemyslu holandského karibského ostrova s cieľom zabezpečiť riadnu reguláciu a dohľad. Očakáva sa, že nové predpisy nadobudnú účinnosť od 2. štvrťroka 2023.

Minister financií prezradil, že vláda práve zriaďuje miestnu platobnú inštitúciu, ktorá umožní tomuto odvetviu vykonávať platby bez potreby mať miestny bankový účet.

ZDROJ: peakpx.com

Curaçao bude riešiť prekážky v bankovníctve

Veľmi dobre si uvedomujem problémy, s ktorými sa sektor stretáva v súvislosti s platbami miestnych nákladov,“ povedal. „Rada ministrov schválila pokračovanie procesu zriadenia miestnej finančnej inštitúcie, ktorá poskytne sektoru hazardných hier možnosť vykonávať miestne platby bez potreby účtu v bežnej banke.

Podľa jeho slov budú čoskoro k dispozícii ďalšie podrobnosti.

Pokiaľ ide o zdaňovanie, Silvania uviedol, že vláda pracuje na vyhláške, ktorá rozšíri oslobodenie od dane z investícií na online hazardné hry. Toto oslobodenie sa vzťahuje na väčšinu daní do obdobia desiatich rokov.

Na to, aby sa spoločnosť kvalifikovala, musí investovať približne 3 milióny USD a zamestnať najmenej desať miestnych obyvateľov. Vláda sa tiež snaží rozšíriť oslobodenie od dane z predaja na spoločnosti B2B.

ZDROJ: peakpx.com

Kryptomeny budú zatiaľ pokračovať

Silvania tiež objasnil, že krypto platby nie sú zakázané, keďže tento sektor v súčasnosti nie je regulovaný. Uviedol, že nový zákon o hazardných hrách bude obsahovať ustanovenie, ktoré umožní prevádzkovateľom vykonávať krypto transakcie, kým nenadobudnú účinnosť príslušné predpisy. Ďalšie podrobnosti neuviedol.

Prepracovanie zákona o hazardných hrách bolo oznámené v júli a nasledovalo po kritike holandskej vlády, že prevádzkovatelia online licencií, ktorí pôsobia s nedostatočným dohľadom, sa zameriavajú na regulované trhy vrátane Holandska. Curaçao je súčasťou Holandského kráľovstva.

Silvania tiež zdôraznil, že od tohto odvetvia sa bude očakávať väčší prínos do štátnej pokladnice a ostrovnej ekonomiky.

Po revízii sa hlavným orgánom, ktorý bude dohliadať na udeľovanie a presadzovanie licencií, stane Curaçao Gaming Authority (CGA), ktorá nahradí súčasný systém hlavných poskytovateľov licencií. V súčasnosti existujú štyri, ktoré ponúkajú čiastkové licencie bez priameho štátneho dohľadu.

To tiež v skutočnosti znamená, že hlavní poskytovatelia licencií sú zodpovední za presadzovanie zákonov o boji proti praniu špinavých peňazí a ďalších zákonov ostrova.

ZDROJ: Curacao Gaming

Poplatky upravené pre začínajúce podniky

S novými licenciami budú spojené poplatky, aj keď Silvania uviedol, že ešte neboli dokončené. Podľa jeho slov budú konkurencieschopné a pre prevádzkovateľov cenovo dostupné. Budú tiež upravené tak, aby zohľadňovali možnosti začínajúcich podnikov.

Ďalšia podstatná časť rámca pre hazardné hry bude vyžadovať, aby držitelia licencií mali aspoň miestnych zamestnancov na kľúčových pozíciách, aby sa zabezpečil prínos pre miestnu ekonomiku. To bude znamenať, že budú mať jedného zamestnanca pri získaní licencie a troch päť rokov po nadobudnutí účinnosti zákona.