Dr. Maris Catania, konzultantka pre bezpečnejšie hranie v spoločnosti SG:Certified, skúma markery škôd súvisiacich s hraním hazardných hier. Pre portál igamingbusiness.com k téme píše:

Pre výskumníkov, ktorí sa zaoberajú témami súvisiacimi s behaviorálnou psychológiou a závislosťou, sú údaje z online hazardných hier skutočnou zlatou baňou využiteľných informácií.

V časoch pred modernizáciou odvetvia hazardných hier sa akákoľvek analýza vzorcov správania spoliehala na manuálne sledovanie údajov od konkrétnych prevádzkovateľov alebo na potenciálne nespoľahlivé prieskumy od samotných zákazníkov.

Nedostatok spoľahlivých a podrobných údajov sťažoval vytvorenie podrobného obrazu o súvislostiach medzi správaním hráčov a ich celkovým vystavením riziku.

ZDROJ: wallpapercave.com

Ako údaje vypĺňajú prázdne miesta pre bezpečnejšie hranie hazardných hier

Vďaka bohatstvu digitálnych údajov však dnes výskumníci začínajú byť schopní vyplniť niektoré biele miesta empirickými dôkazmi.

Začíname lepšie chápať súvislosti, príčiny a dôsledky neusporiadaného hrania.

Odvetvie začína vytvárať a testovať niektoré predpovede založené na údajoch o tom, kde sa hráči nachádzajú v rizikovom spektre na základe ich rozhodnutí a správania. Mohli by sme byť dokonca schopní zistiť, ktoré hry alebo herné formáty sú z hľadiska bezpečnejšieho hrania prirodzene rizikovejšie ako iné.

Pozrime sa na jednu nedávnu štúdiu, ktorá skúmala markery škôd súvisiacich s hraním v rôznych kategóriách na základe údajov z regulovanej webovej stránky. Je tu niekoľko zaujímavostí, ktoré by mohli byť zaujímavé najmä pre hráčov pokru.

ZDROJ: shutterstock.com

Markery škôd pre rôzne produkty hazardných hier

Dokument, na ktorý sa pozeráme, má názov Behaviorálne markery poškodenia a ich potenciál pri identifikácii rizika produktu v online hazardných hrách. Objednala si ho spoločnosť Kindred Group v roku 2022 a zahŕňa objem 100 000 jej zákazníkov v Spojenom kráľovstve za obdobie šiestich mesiacov.

Do skupiny výskumníkov som patrila aj ja, ako bývalá vedúca oddelenia zodpovedného hrania spoločnosti Kindred a v súčasnosti hlavná konzultantka pre bezpečnejšie hranie pre SG:certified.

Cieľom výskumu bolo preskúmať, či sú niektoré produkty silnejšie spojené so zavedenými markermi správania, ktoré spôsobujú škodu, ako iné. Tieto markery boli odhalené na základe predchádzajúceho výskumu a zahŕňajú:

– Správanie pri vyhľadávaní bonusov

– Hranie v neobvyklých hodinách

– Vklady počas relácie

– Uľahčenie nastavenia RG

– Odmietnuté vklady

ZDROJ: unsplash.com

Analýza vychádzala zo širšieho zistenia, že tieto ukazovatele sa predvídateľne stupňujú s celkovým časom, ktorý zákazník strávi hraním hazardných hier. Výskumníci zistili, že medzi jednotlivými kategóriami hier existuje merateľný rozdiel v úrovni korelovaného rizika.

„Ukázalo sa, že všetky markery okrem zmiernenia/odstránenia nastavenia zodpovedného hrania korelujú s počtom aktívnych dní, počas ktorých sa venujú konkrétnym typom produktov, predovšetkým automatom, stávkam v hre a niektorým väčšinovým formám kombinovaných stávok na šport,“ vysvetlili.

„Tieto zistenia zdôrazňujú potenciálnu hodnotu používania merateľných markerov na rozlíšenie rizika a potenciálnej škody spojenej s rôznymi online produktmi.“

Tu je tabuľka z dokumentu, ktorá ukazuje koreláciu medzi aktívnymi dňami hrania a známymi ukazovateľmi poškodenia v rôznych analyzovaných produktoch hazardných hier:

ZDROJ: igamingbusiness.com

Tento súbor údajov pomáha posilniť niektoré názory, ktoré už možno máme o prirodzených rozdieloch v rizikovom profile rôznych druhov hazardných hier.

Je ľahké pochopiť, prečo napríklad hracie automaty tak silno korelujú s ukazovateľmi založenými na škodlivosti vzhľadom na tempo hry a okamžitosť výsledkov.

Výskumníci to nazývajú „frekvencia krátkych udalostí“ a zdá sa, že tento atribút súvisí s viacerými hlavnými rizikovými faktormi. Spomedzi skúmaných kategórií hráči na automatoch produkovali najvyššiu mieru návštev bonusovej stránky, zmien RG a odmietnutých transakcií.

ZDROJ: shutterstock.com

Čo si myslia autori?

„Výsledky ukázali, že medzi rôznymi behaviorálnymi markermi poškodenia a počtom aktívnych dní pri konkrétnych hazardných hrách existujú konzistentne väčšie súvislosti,“ uzavreli.

„Konkrétne, krátka frekvencia udalostí (ako sú automaty a stávky v hre), stávkovanie na rôzne permutácie viac ako jedného výberu stávok v rámci jednej transakcie (napríklad kombinované stávky) a, v rozpore s našimi očakávaniami, zapojenie sa do hrania stolových hier naživo namiesto simulovaného hrania boli tri štrukturálne konfigurácie produktov, ktoré sa zdali byť silnejšie spojené so vzorcami rizikovejšieho hrania.“

Celý článok o rizikovosti produktov je k dispozícii prostredníctvom časopisu International Journal of Mental Health and Addiction.

Kde sa poker nachádza v rizikovom spektre?

S priemernou koreláciou 0,07 vo všetkých ukazovateľoch poškodenia sa poker nachádza na konci zoznamu.

Hráči pokru nevykazujú obzvlášť vysokú mieru vyhľadávania bonusov, počas relácie zriedkavo dopĺňajú peniaze a majú menej odmietnutých transakcií ako väčšina ostatných hráčov.

Na prvý pohľad sa zdá, že výskum vykresľuje poker ako relatívne málo rizikovú hru. Priemerné korelácie pre turnaje aj cash games naznačujú, že hráči, ktorí hrajú častejšie, sa nemusia nevyhnutne vystavovať proporcionálne väčšiemu riziku.

Najmä pri hraní online hra nespĺňa žiadne z troch kritérií najvyššieho rizika, ktoré výskumníci identifikovali. Má dlhú frekvenciu udalostí, relatívne stručnú štruktúru stávok a je kompletne simulovaná softvérom.

ZDROJ: shutterstock.com

Je to však celý príbeh?

V údajoch však chýba zohľadnenie nehmotných vlastností, ktoré poker odlišujú od väčšiny foriem hazardných hier – predovšetkým prvok zručnosti.

Vo všeobecnosti výskum zatiaľ nie je jednoznačný v tom, ako úloha zručnosti v konkrétnej hre ovplyvňuje jej koreláciu s týmito ukazovateľmi rizika. Pritom by sa mohlo zdať logické, že prítomnosť zručnosti by prirodzene zmiernila niektoré riziká spojené s hazardnými hrami.

Ak sa však pozrieme pozornejšie, môžeme si začať všímať niektoré spôsoby, ktorými by hry závislé od zručnosti, ako je poker, mohli vystaviť hráča jedinečnému súboru rizík súvisiacich s manažmentom času.

Zaujatie a poker

Poker si vyžaduje oveľa viac času ako ostatné hry, ktoré nájdete v kasíne, a to je začiatok akejkoľvek diskusie o rizikách s ním spojených. Je to hra, ktorá pohlcuje všetko tak, ako väčšina foriem hazardných hier, a stať sa úspešným hráčom si zásadne vyžaduje značnú časovú investíciu.

To vedie k doplnkovej otázke potenciálneho zaujatia.

ZDROJ: shutterstock.com

Hráči automatov, ako opačný príklad, nie sú zvyčajne zaujatí hrami, ktoré hrajú. Akonáhle od hracieho automatu odídete, pravdepodobne už naň nebudete myslieť.

Poker však má schopnosť zostať s vami aj po odchode od stola, čiastočne vďaka tomuto prvku zručnosti. Skutočnosť, že vaše výsledky do značnej miery závisia od vašej zručnosti, poskytuje zabudovanú motiváciu investovať viac času a energie do jej zvládnutia.

Preto môžete tráviť svoj voľný čas čítaním pokerových kníh alebo konzumáciou pokerového obsahu, aby ste sa pokúsili zvýšiť svoju celkovú úroveň zručností. Vaši priatelia pravdepodobne tiež hrajú poker a pravdepodobne s nimi trávite značnú časť konverzácie rozprávaním o rozdaniach. Po odchode od rulety nie je potrebné analyzovať veľa rozhodnutí, ale pokeroví hráči žijú v neustálej snahe o dokonalosť.

Niektoré dôkazy tohto zaujatia môžeme vidieť v ďalšej časti práce, ktorá analyzovala mieru aktivity. Zistilo sa, že celých 18% populácie online pokeru hrá týždenne, čo je takmer dvojnásobok percenta ďalšej najpočetnejšej skupiny (automaty). Priemerný hráč online pokru hrá tiež približne 33 dní z každého roka, čo je takmer dvakrát častejšie ako v akejkoľvek inej kategórii hráčov. Pre porovnanie, hráči automatov sa v priemere venujú tejto činnosti približne 17 dní v roku.

ZDROJ: shutterstock.com

Pozor na tetrisový efekt

Je príliš ľahké prekročiť hranicu od koníčka (alebo práce) k nebezpečnému záujmu o poker. A v tomto ohľade rozhodne nie je ojedinelou hrozbou. Videohry, sociálne médiá, televízne drámy, svetské zamestnania – všetky tieto veci majú potenciál príliš zamestnať náš mozog v období, keď by sme sa mali venovať iným povinnostiam.

Behaviorálni výskumníci už majú pre tento druh nevedomého zaujatia termín: Tetrisový efekt.

Keď sa prvé videohry ako Tetris začali koncom 90. rokov 20. storočia stávať súčasťou popkultúry, niektorí hráči začali vnímať zvuky a vizuálne efekty tejto hry vo svojich podvedomých myšlienkach a snoch. Pre kohortu hráčov Tetrisu sa hra stala posadnutosťou. Aj keď ju nehrali rukami, hrali ju v hlave.

Tetris – SPÔSOB, AKÝM ĽUDIA ZAČALI HRAŤ TETRIS VO SVOJICH HLAVÁCH, BY SA DAL PRIROVNAŤ K ONLINE POKRU

ZDROJ: shutterstock.com

Bod, v ktorom sa toto zaujatie stáva nebezpečným v hre, ako je Tetris alebo poker, je ťažké definovať a nedá sa určiť pomocou zavedených časových ukazovateľov škodlivosti v hazardných hrách.

Najmä v pokeri je to tiež ťažké rozpoznať, pretože prvok zručnosti a ďalšie základné vlastnosti hry majú tendenciu ospravedlniť časť časového nasadenia ako obyčajnú snahu o dokonalosť.

Udržiavanie zdravej rovnováhy pri hraní pokru

Ak by ste napríklad hrali automaty od západu do východu slnka, vaši priatelia by sa o vás pravdepodobne začali obávať. Takéto správanie by bolo celkom zrejmým dôvodom na obavy. V online pokeri však hranie v dlhých alebo nepárnych hodinách nemusí nevyhnutne znamenať zvýšené riziko.

Možno hra prebieha v inom časovom pásme, možno je veľký turnajový deň alebo možno len využívate zádumčivú povahu samotnej hry.

Napriek tomu sa oplatí venovať pozornosť svojim zvykom v tomto smere. Údaje zrejme ukazujú, že väčšina hráčov pokru nedovolí, aby hra vyčerpala ich financie. Dávajte si však pozor na skryté nebezpečenstvá, ktoré vznikajú, keď poker začne pohlcovať vaše každodenné myšlienky a správanie.

Uvedomovanie si rizikových faktorov spojených s vašimi nefinančnými zdrojmi vám môže pomôcť udržať zdravú rovnováhu medzi časom a energiou, ktoré venujete hraniu pokru, a úsilím, ktoré vynakladáte na stávkovanie mimo stolov.

ZDROJ: pokerGo.com

Premena značiek na míľniky

SG:certified je jednou zo skupín, ktoré vedú úsilie o zavedenie skutočných regulačných opatrení v oblasti tohto typu výskumu správania v oblasti hazardných hier. Veď načo sú nám nové poznatky, ak ich nevyužijeme na zavedenie niektorých citlivých postupov? A aký zmysel má vytváranie pravidiel, ak sa nevykonávajú?

Premýšľajte o dopravných predpisoch ako o paralele. Väčšina vodičov dokáže oceniť súvislosť medzi nadmernou rýchlosťou a dopravnými nehodami a desaťročia dopravného výskumu viedli väčšinu vlád k zavedeniu rýchlostných obmedzení pre verejné cesty. Je to jediná rozumná reakcia na údaje.

Tieto obmedzenia slúžia nielen na to, aby verejnosť poznala bezpečné limity, ale poskytujú aj definovanú hranicu na presadzovanie pravidiel.

Samotné určenie bezpečnej rýchlosti pre danú cestu nestačí na ochranu vodičov. Zvyšovanie bezpečnosti na cestách si vyžaduje monitorovanie a presadzovanie. Vyžaduje si to kontroly rýchlosti a udeľovanie pokút tým, ktorí porušujú stanovené limity. Aby mali pravidlá význam, musia mať dôsledky.

Regulácia hazardných hier sa až tak nelíši od riadenia dopravy. Pravidlá určené na zvýšenie bezpečnosti hazardných hier sú založené na empirických dôkazoch a ich hlavným cieľom nie je udeľovať tresty. Predpisy, podobne ako rýchlostné limity, existujú predovšetkým na ochranu verejnosti.

Dr. Maris Catania a SG:certified sa pohybujú na pomedzí výskumu bezpečnejšieho hazardu a politiky, pričom využívajú svoj na mieru vytvorený prehľad o dodržiavaní predpisov, aby pomohli zainteresovaným stranám spolupracovať na stratégiách vytvárania produktov a procesov, ktoré skutočne chránia spotrebiteľov – najmä tých, ktorí sú vystavení vysokému riziku. Týmto spôsobom môže odvetvie hazardných hier začať zaznamenávať svoj pokrok smerom k bezpečnejšej budúcnosti.