K obmedzeniu reklamy môže dôjsť, keď rumunská vláda prijme nový zákon o propagácii herných produktov.

Poslanec Adrian Cozma, politik a zákonodarca z Národnej liberálnej strany (PNL), predložil v rumunskom parlamente návrh na zákaz všetkých foriem reklamy na kasínové a iGamingové produkty.

Uvádza sa v ňom, že právne predpisy budú výrazne zmenené a doplnené s cieľom čiastočne zakázať reklamu na „hazardné hry“.  Následne viaceré mediálne domy informovali, že podpredsedníčka PNL, ktorá je zároveň predsedníčkou rumunského Senátu, Alina Gorghiu, predložila pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, ktoré oslabia návrh zákona jej straníckeho kolegu.

ZDROJ: peakpx.com

Sága však pokračuje, keďže Cozma uviedol, že sa tým zákon oslabí a nedosiahne sa „zamýšľaný účinok“ navrhovaných pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov.

Daniel Fenechiu tiež z PNL podporuje pozmeňujúce návrhy predsedu Senátu. Podporuje Gorghiuov návrh ako súčasť nového parlamentného zákona.

Navrhovaný pozmeňujúci a doplňujúci návrh

Reklamy na stávky sa budú môcť zobrazovať počas priamych športových prenosov a v noci v rozhlase a televízii, medzi 23.00 a 6.00 hod. Zmeny umožnia pokračovať v niektorých formách marketingu vrátane reklamy na verejných priestranstvách na plochách menších ako 30 metrov štvorcových.

Gorghiu a Fenechiu navrhujú pokračovanie niektorých foriem reklamy s cieľom podporiť činnosti regulovaného marketingu za predpokladu, že budú chránení hráči.

Dúfam však, že v Poslaneckej snemovni sa bude hlasovať o zákone v podobe, ktorú som predložil. Stále podporujem pôvodný návrh, ktorý podpísalo viac ako 80 poslancov.“ povedal poslanec Adrian Cozma.

Posledné zmeny a doplnenia hlavných právnych predpisov, ktorými sa riadi rumunské odvetvie hazardných hier, boli vykonané v roku 2015. Pozícia Národného úradu pre hazardné hry ako uznaného orgánu na udeľovanie licencií bola týmto zavŕšená.

Návrh prezidenta Gorghiu

Prezident Gorghiu je pevne presvedčený, že úplný zákaz reklamy na produkty hazardných hier, ktoré zahŕňajú spoločnosti s licenciou v rámci rumunskej jurisdikcie, by mal na tento sektor veľmi negatívny vplyv. Poukázala tiež na to, že je dôležité zabezpečiť vytvorenie bezpečného prostredia na ochranu hráčov, ktorí sa zúčastňujú na hazardných hrách.

Návrh zákona by mal byť na budúci týždeň postúpený Poslaneckej snemovni, ak ho odhlasuje plénum Senátu. Záver je zatiaľ nejasný, je však zrejmé, že sektor stávok a hazardných hier je v Rumunsku v centre pozornosti.

Rumunská mediálna monitorovacia agentúra známa ako Národná audiovizuálna rada (CNA) už jednomyseľne hlasovala za „návrh zákona“, ktorým sa majú zmeniť a doplniť súčasné rumunské predpisy o reklame. Lobistické skupiny zaoberajúce sa verejným zdravím vyjadrili obavy, ktoré prirovnávajú pridávanie hazardných hier k duševným chorobám a verejnému blahobytu. Táto myšlienková vlna sa prejavila aj v Spojenom kráľovstve, kde sa s napätím očakáva vydanie vládnej bielej knihy o reformách regulácie hazardných hier.

ZDROJ: wallpapercave.com

Pozadie

Národný úrad pre hazardné hry je „podúradom“ rumunskej vlády. Reguluje rumunský trh s hazardnými hrami. Je oprávnený presadzovať zákony, ako aj udeľovať licencie na prevádzkovanie hazardných hier v jurisdikcii. Je špecializovaným orgánom ústrednej štátnej správy.

Hazardné hry v Rumunsku: Rumunsko s viac ako 19 miliónmi obyvateľov predstavuje obrovskú, takmer nevyužitú príležitosť pre sektor hazardných hier. Väčšina aktivít v oblasti hazardných hier sa sústreďuje v Bukurešti alebo jej okolí. Viac ako 80 % dospelých Rumunov pravidelne používa internet a krajina sa považuje za jednu z technologicky najvyspelejších vo východnej Európe. Rumunsko má najmä jedno z najrýchlejších internetových pripojení na svete (15,27 megabitov za sekundu), čím sa dostalo na druhé miesto hneď za Južnú Kóreu (17,62 megabitov za sekundu).

Rumunsko má dlhú históriu regulovaných hazardných hier. Národná lotéria známa ako Loteria Romana bola založená v roku 1906. Počas vlády Nicolae Ceaușesca boli hazardné hry zakázané. Keď bola jeho vláda zvrhnutá, hazardné hry boli v roku 1990 legalizované. V súčasnosti v krajine funguje 13 000 stávkových kancelárií, 1 900 lotériových miest, 15 000 herní a 20 pozemných kasín.

Geopolitická stabilita krajiny, inovatívne technológie a rozvinutý sektor finančných služieb spolu s potenciálom deviatich miliónov hráčov robia z Rumunska jednu z najvhodnejších jurisdikcií pre tento sektor.