Rumunské ministerstvo financií zverejnilo najnovší návrh daňového kódexu, ktorý obsahuje masívnu 40% daň na výbery z kasín. Čerstvý kódex, ktorý obsahuje ďalšie aktualizácie iných dôležitých daňových zákonov v krajine, už vyvolal polemiku medzi odbornými orgánmi v tomto odvetví. Medzi nimi vyjadrila svoj názor na novú daň z výberov z kasín aj Asociácia organizácií pre hazardné hry na diaľku (AOJND).

Hráči sa môžu obrátiť na nelegálne herné webové stránky

AOJND sa domnieva, že ak by nová daň vstúpila do platnosti, prinútila by mnohých hráčov, aby sa v snahe vyhnúť sa vysokej dani obrátili na prevádzkovateľov mimo zákona. V dôsledku toho môže odvetvie online hazardných hier v krajine platiť až o 50% nižšie dane z dôvodu očakávaného poklesu aktivity. Predseda združenia Odeta Nestor označil Rumunsko za „úspešný príbeh“, pokiaľ ide o jeho legislatívu v oblasti hazardných hier, a dodal, že vláda musí presadzovať „atraktívny legislatívny a daňový rámec“, aby si zachovala rovnaký stav aj v budúcnosti.

ZDROJ: peakpx.com

Združenie predpokladá, že straty by boli prítomné na všetkých frontoch, pre hráčov, licencovaných prevádzkovateľov a vládu, ktorej príjmy by v krátkodobom a strednodobom horizonte klesli.

Podľa údajov AOJND si viac ako 80% hráčov, ktorí si vyberajú výhry z hazardných hier, zvyčajne nevyplatí viac ako 1 000 RON (208 USD), pričom väčšina hráčov si vyplatí len niekoľko stoviek RON (menej ako 100 USD). Väčšina hráčov pritom nehráva pre výhry samotné, ale pre vzrušenie z hry a zbavenie sa každodenného stresu, uviedol Nestor.

Štatistiky tiež ukazujú, že približne 90% všetkých online hier v krajine sa hrá prostredníctvom licencovaných webových stránok s hazardnými hrami.

ZDROJ: shutterstock.com

Ako by sa nová daň z hazardných hier uplatňovala

Podľa nového daňového zákonníka by sa na výbery do výšky 3 000 RON (623 USD) vzťahovala 10% daň, zatiaľ čo na výbery nad túto sumu bez prekročenia 10 000 RON (2 079 USD) by sa okrem poplatku 3 000 RON vzťahovala aj 20% daň. Výbery presahujúce 10 000 RON by boli zdanené 40% a navyše poplatkom 1 700 RON (353 USD).

V súčasnosti sa na výbery z hazardných hier nižšie ako 66 750 RON (13 980 USD) vzťahuje daň vo výške 1%. Výbery do 445 000 RON (92 625 USD) podliehajú okrem dodatočného poplatku vo výške 667,50 RON (138,92 USD) aj 16% dani, zatiaľ čo výbery nad 445 000 RON podliehajú 25% dani. V júni rumunský trh s hazardnými hrami privítal NitroCasino s pomocou PressEnter, zatiaľ čo spoločnosť OnAir vyjadrila svoje plány otvoriť v krajine do konca roka 2022 čerstvé live štúdio.