Už aj rumunská vláda prišla s iniciatívou na podporu očkovania: spustila očkovaciu lotériu.

Dočasný rumunský minister zdravotníctva Cseke Attila oznámil verejnosti podmienky potrebné na prihlásenie sa do pripravovanej očkovacej lotérie. Na účasť v nej budú musieť mať rumunskí občania, ktorí sú kompletne zaočkovaní, digitálny certifikát Covid-19 a použiť ho spolu s číslom sociálneho poistenia (CNP) na registráciu na vládou zriadenej internetovej stránke.

Cseke Attila v tejto súvislosti uviedol: „Z epidemiologického pohľadu, keď sa výrazne zvyšuje počet nakazených Covidom 19, je dôležité podporiť proces očkovania aj poskytovaním odmien. Po schválení ministrom hospodárstva budú pravidlá očkovacej lotérie zverejnené a nadobudnú okamžitú účinnosť.“

ZDROJ:unsplash.com

K dispozícii bude 1 139 cien v celkovej hodnote 15 000 000 RON (3 mil. EUR) a 19 žrebovaní (ktoré sa uskutočnia v období od 1.októbra do 31.decembra), a to nasledovne: tri mesačné žrebovania (každé v hodnote 100 000 RON) a dve záverečné žrebovania (jedno v hodnote 500 000 RON a jedno záverečné žrebovanie v hodnote 1 mil. RON).

Podľa pripravovaných pravidiel „každý účastník bude mať štyri šance na výhru, preto každý účastník bude mať možnosť vyhrať štyri ceny“. Finančné prostriedky na ceny poskytne ministerstvo hospodárstva, podnikania a cestovného ruchu. Nie je to prvý pokus Rumunska o podporu očkovania. Občania, ktorí sa dali zaočkovať v Bukurešti, dostali zadarmo sendviče a koncom augusta vláda schválila nariadenie, vďaka ktorému mali zaočkovaní ľudia nárok na získanie stravnej poukážky v hodnote 100 RON (asi 20 EUR).