Požiar hotela MGM Grand z 21. novembra 1980 sprevádza častý mýtus. V prípade tohto mýtu je však pravda ešte znepokojujúcejšia ako fikcia, ktorá ho zastiera.
Keď bol v roku 1973 otvorený pôvodný hotel MGM Grand s viac ako 2 100 hotelovými izbami, bol známy ako jeden z najväčších hotelov na svete. Ale po 21. novembri 1980 bol známy len ako miesto jedného z najhorších hotelových požiarov na svete.
Táto tragédia si vyžiadala životy 87 ľudí a zmenila požiarne predpisy v celej Nevade a v celej krajine.
Horší bol už len požiar hotela Winecoff, pri ktorom 7. decembra 1946 v centre Atlanty zahynulo 119 ľudí. Našťastie, vrtuľníky z neďalekej leteckej základne Nellis dokázali zo strechy hotela MGM vytiahnuť viac ako 1 000 ľudí, inak by počet obetí prekonal tento rekord.
Mýtus
Mnohí ľudia veria, že MGM Grand bol po ničivom požiari zbúraný, buď kvôli rozsiahlym škodám spôsobeným požiarom, alebo preto, že budova mala príliš veľa zlej karmy. Tento mýtus je taký rozšírený, že sa dokonca objavil ako fakt vo vydaní Frommer’s Las Vegas z roku 2009.
Pravda je taká, že budovu síce poškodil požiar, ale týkal sa len kasína a prvého poschodia a nespôsobil vážne poškodenie konštrukcie. Došlo aj na zlú karmu, ale to nebol dôvod, aby spoločnosť MGM musela implodovať a prestavať celý objekt.
Pôvodná budova MGM nebola totiž vôbec zbúraná. Namiesto toho boli škody spôsobené požiarom opravené a budova bola o päť rokov neskôr predaná spoločnosti Bally’s. V rámci predaja spoločnosť Bally’s zmenila hotel na známy Bally’s Las Vegas. Nový MGM Grand (ten, ktorý poznáte dnes, so zrkadlovými oknami a ikonickou sochou leva) bol otvorený v roku 1993 južne od pôvodného MGM.
Pôvodná hotelová veža, v ktorej došlo k väčšine úmrtí, funguje dodnes.
Ohnivé detaily
Dňa 21. novembra 1980 o siedmej hodine ráno spôsobila chybná elektroinštalácia v lahôdkach na východnom konci kasína malý požiar. Lahôdky ešte neboli otvorené; zamestnanec kasína si všimol dym a zavolal ochranku. Úpenlivo hľadal hasiaci prístroj, ale nemohol ho nájsť. V tom čase v tejto časti kasína neboli žiadne automatické hasiace ostrekovače.
Oheň začal stúpať po stene reštaurácie rýchlosťou 17 metrov za sekundu. Štyri minúty po tom, ako vyšiel z lahôdok, zasiahol vchodové dvere do haly a vybil ich sklo. Skôr ako oheň hasiči dostali pod kontrolu, premenil všetky schodiská, výťahové šachty a klimatizačné potrubia na komíny.
Viac ako 60 z 87 obetí zomrelo na 19. až 24. poschodí hotelovej veže, polovica z nich vo svojich izbách, na následky vdýchnutia hustého čierneho dymu a oxidu uhoľnatého, ktorý sa valil cez klimatizačné potrubia a hromadil sa v hustom oblaku. Mnohé z obetí pravdepodobne ešte spali vo svojich posteliach.
Dymové dedičstvo
Hotel MGM Grand bol osem mesiacov po požiari znovu otvorený s automatickými požiarnymi ostrekovačmi a požiarnym poplachovým systémom v celom objekte. (Vďaka požiaru boli odvtedy zo zákona povinné.) V rámci prestavby za 50 miliónov dolárov bola neskôr v roku 1981 pristavená druhá 26-poschodová veža. Návštevnosť však klesla kvôli zlej reputácii kvôli požiaru a následným dlhoročným súdnym sporom.
Vyšetrovanie požiaru prinieslo mnoho znepokojujúcich detailov. Napríklad inštalácia automatických ostrekovačov, ktoré odporúčal hasičský úrad v Las Vegas, ale ktoré ešte neboli povinné podľa zákona, by k nákladom 106 miliónov dolárov na výstavbu MGM Grand v rokoch 1972 až 1973 pridala len 200 tisíc dolárov. Hotel to však odmietol a stavebný úrad okresu Clark sa postavil na jeho stranu s tým, že keďže budova funguje 24 hodín denne, automatické ostrekovače nie sú potrebné v celom objekte.
Z požiaru vyplynulo viac ako 1 350 právnych nárokov na náhradu škody, ktoré si vyžiadali mŕtvi a zranení, a MGM Grand nakoniec súhlasil, že zaplatí 223 miliónov dolárov na ich urovnanie. Las Vegas v tom čase ani nemalo dostatok právnických firiem, ktoré by zvládli všetky súdne spory.
Spoločnosť MGM, ktorá bola znechutená prevádzkou tohto gigantického pomníka zlyhania a smrti, predala v apríli 1986 hotel a MGM Grand Reno výrobcovi pinballových a hracích automatov Bally Manufacturing.
Povstanie z popola
Majiteľ MGM Grand Kirk Kerkorian začal v tichosti získavať pozemky, aby postavil nový MGM Grand míľu južne od starého hotela. Otvorili ho v roku 1993 a funguje dodnes. Medzitým spoločnosť Bally’s niekoľkokrát zmenila majiteľa. Spoločnosť Hilton Hotels získala nehnuteľnosť v roku 1996 a vyčlenila svoju divíziu kasínových stredísk do spoločnosti Park Place Entertainment, ktorá sa premenovala na Caesars Entertainment a v roku 2005 ju získala spoločnosť Harrah’s Entertainment.
Starý hotel MGM Grand sa teraz opäť mení na novú značku. Jeho oficiálny nový názov je Horseshoe. Spoločnosť Caesars ho premenovala, aby sa zviditeľnila v úlohe nového hostiteľa World Series of Poker, ktorá sa začala v máji tohto roku. (Binion’s Horseshoe bol pôvodný názov herne Binion’s Gambling Hall v centre Las Vegas, v ktorej sa v roku 1970 začala WSOP.)
Medzitým sa očakáva, že názov Bally’s sa v rámci obrovskej akcie na Stripe presunie o míľu južnejšie a bude sa nachádzať v hoteli Tropicana, ktorý spoločnosť Bally’s Corporation kúpila tento rok od spoločnosti Gaming and Leisure Properties za 308 miliónov dolárov.
Rozbitie mýtu o rozpadnutom MGM Grand odhaľuje znepokojujúcu pravdu. 42 rokov od požiaru a ďalších 42 rokov, počas ktorých bude starý MGM Grand ešte fungovať, budú státisíce hostí spať v tých istých izbách na hornom poschodí, kde došlo k desiatkam nešťastných umrtí v dôsledku udusenia.