Dlho sa nikto nezaoberal otázkou: Prečo je hazard návykový? Ľudia ho len stigmatizovali ako pád jednotlivca, ktorý kvôli nedostatku zábran a obozretnosti prepadol zlým návykom.

Hoci sa situácia zlepšila a závislosť od hazardných hier sa považuje za vážny zdravotný stav, naše vedomosti o tom, prečo je hazardné hranie návykové, sa príliš nerozšírili. Nepretržitý výskum spúšťacích faktorov a príčin, prečo sa to deje, sa vykonáva dodnes.

Dobrou správou je, že máme aspoň pracovné poznatky o tom, prečo môže byť hranie hazardných hier také návykové a aké nebezpečenstvá skrýva. Po prvé, hazardné hry boli navrhnuté tak, aby boli návykové.

Dôvod, prečo je hazardné hranie návykové

Hazardné hry sú aktivitou, ktorá produkuje dopamín bez ohľadu na výsledok. Na ľudskej povahe a na tom, ako nás dokáže stimulovať vyhliadka na teoretický výnos, pričom vsádzame na hmotné aktíva a sme ochotní podstúpiť väčšie riziko napriek malej pravdepodobnosti úspešného výnosu, je niečo bizarné.

ZDROJ: unsplash.com

Hazardné hry sú návykové práve preto, že fungujú na chemickej úrovni. Náš mozog zaplavuje hormón dobrého pocitu – dopamín, ktorý zase sťažuje rozumové uvažovanie. Alebo inak povedané, môžeme uvažovať, že to, čo robíme, pravdepodobne nie je úplne správne, ale naše vlastné telo vypúšťa nesprávne signály, čo sťažuje odolávanie.

Dopamín je tá istá chemická látka, ktorá sa uvoľňuje v našom mozgu, keď jeme svoje obľúbené jedlo alebo máme sex. Tieto dve činnosti, aj keď sa nekonzumujú s mierou, bývajú menej škodlivé ako hazardné hry, ktoré vás môžu rýchlo vyjsť draho.

Dobrou správou je, že veda presne určila dôvod, prečo je hazardné hranie návykové. Štúdie naznačili, že dopamínová záplava v našom mozgu počas hazardných hier nie je nepodobná tomu, čo dostávajú ľudia, ktorí užívajú drogy, hoci pri hazardných hrách sú pocit a „high“ prirodzene viac skrotené.

Existujú vedecké dôkazy o tom, že práve táto dopamínom poháňaná biologická idiosynkrázia ľudského tela spôsobuje, že hazardné hry sú potenciálne návykové. Zaujímavé však je, že hazardné hry sú zradné aj v iných ohľadoch – môžu byť zavádzajúce a sú tak aj navrhnuté.

ZDROJ: shutterstock.com

Hazardné hry sú navrhnuté tak, aby boli návykové – nepopierajme to

Spoločnosti zaoberajúce sa hazardnými hrami sa pri prijímaní regulácie zvyčajne hlasno vyjadrujú o potrebe prístupu založeného na dôkazoch, ale nikto nepoukazuje na príčinu. Faktom je, že hazardné hry boli navrhnuté tak, aby boli návykové.

Alebo ak nie návykové, tak preto, aby ste sa do nich zapájali, menej si uvedomovali finančné riziko, než by bolo vhodné, a celkovo radi vyhoveli každému vášmu rozmaru, pokiaľ máte peniaze na míňanie. Samozrejme, že toto odvetvie prinieslo aj niečo dobré.

Prevádzkovatelia hazardných hier patria k najväčším platcom daní na svete, zamestnávajú státisíce ľudí, ak nie viac ako milióny, a ponúkajú konkurencieschopné platy. Napriek tomu boli hazardné hry navrhnuté tak, aby boli návykové.

Hracie automaty, ktoré patria medzi najobľúbenejšie možnosti pre väčšinu hráčov, majú rýchle tempo hry, ktoré je zámerné, pretože pomalšie tempo môže hráčov rozptyľovať, nudiť a nútiť ich odísť. Takisto sú navrhnuté tak, aby si hráči vytvorili závislosť a chceli míňať viac.

To je samo o sebe kardinálny hriech a je to v rozpore s myšlienkou, že odvetvie hazardných hier sa môže plne samoregulovať, keď aj jeho možnosti hazardných hier boli vytvorené tak, aby prilákali viac hráčov. Samozrejme, podniky sa nesnažia spôsobovať škody, ale snažia sa maximalizovať zisk a bez ochranných opatrení môžu byť výsledky nepredvídateľné.

Inými slovami, je veľmi pravdepodobné, že človek, ktorý príde a hrá v kasíne, minie o niečo viac, ako pôvodne zamýšľal. Platí to najmä pre ľudí, ktorých priemysel, regulačné orgány a výskumníci začali označovať ako „rizikových“ hráčov, ktorí môžu mať problémy s kontrolou svojich výdavkov.

ZDROJ: shutterstock.com

Chcieť a mať rád – hazardné hry unášajú váš mozog

Pri hlbšom skúmaní vedeckých dôkazov sa zistilo, že existuje mnoho poznatkov o podstate hazardných hier a o tom, prečo sa správame tak, ako sa správame, najmä v prípadoch závislosti. V mozgu teda fungujú dva systémy potešenia, ktoré súvisia so „záľubou“ a „chcením“.

U závislého na hazardných hrách sa stáva, že zapojenie týchto dvoch systémov sa prepletá, začne nesprávne fungovať a zmätie náš mozog a chémiu. Aby ste odolali, potrebujete dôvod, ale potom – celé vaše telo vám hovorí niečo iné.

V podstate v týchto prípadoch prevláda systém chcenia – chcete hrať a hráte, aj keď – pravda, záľuba je znížená. Je to bizarné, pretože nás motivujú veci, ktoré sa nám páčia, nie ich iba chceme, ale v prípade závislosti od hazardných hier je to naopak.

Na druhej strane je to len jeden z aspektov, prečo je hazardné hranie návykové. Iné výskumy naznačujú, že tu predsa len môže byť nejaká genetická príčina. Článok uverejnený v časopise Scientific America však možnosť „génu závislosti“ ako myšlienku kategoricky poprel.

ZDROJ: shutterstock.com

Narodili sa ako závislí od hazardných hier alebo sa stali závislými od hazardných hier?

Ďalšia diskusia, ktorá sa vedie o závislosti od hazardných hier, je, či sa s ňou rodíme. Ako už bolo spomenuté, neexistuje žiadny definitívny „gén závislosti“. Môžete namietať, že kreatívnejší ľudia majú tiež tendenciu byť viac závislí, ale dôkazy sú opäť chabé.

To znamená, že závislosti od hazardných hier až tak dobre nerozumieme. Najnovšie štúdie sa teraz snažia určiť, či sa závislí hráči stávajú alebo rodia. Priemysel sa zhoduje na termíne „rizikový“, ktorý sa používa na označenie osoby, u ktorej je riziko vzniku závislosti vyššie ako zvyčajne.

Môžu míňať viac peňazí, môžu už prejavovať nedostatok sebaovládania pri hraní. Čo však motivuje týchto ľudí k takémuto správaniu a iným umožňuje úplne zdravé a bezpečné hranie? Niektorí ľudia sú posadnutí – iní sú vtiahnutí do víru hazardných hier bez schopnosti odolať.

Jedna štúdia tvrdí, že problémoví hráči môžu vykazovať nižšiu mieru zdržanlivosti a kontroly impulzov. Štúdia však tvrdí, že to nie je predpokladom vzniku závislosti od hazardných hier, ale skôr jej dôsledkom. Doktorka Henrietta Bowden-Jonesová z lekárskej fakulty Imperial College v Londýne tvrdí, že závislosť od hazardných hier znižuje zábrany a znižuje našu schopnosť odolávať.

Na druhej strane, väčšina psychológov všeobecne odmieta myšlienku, že sa človek „narodí“ ako hráč. Ľudia a jednotlivci sú skôr ovplyvňovaní vonkajšími faktormi, ako aj svojou duševnou pohodou, aby sa posunuli k vyššej miere riskovania a hľadali okamžitý dopamínový nával.

Inými slovami, tvrdenie, že gamblerstvo je vrodené, je trochu nesprávne. Na druhej strane existujú aj ďalšie faktory, na ktoré sa výskum zameral.

ZDROJ: shutterstock.com

Prečo sa teda stať závislým od hazardných hier?

To je dobrá otázka, ktorú moderný výskum sleduje a aktívne sa ňou zaoberá. Existujú nejaké špecifické dôvody, prečo sa ľudia stávajú závislými od hazardných hier? Existujú.

Jednak sú to faktory prostredia a rodiny, ktoré môžu prispieť. Deti, ktoré vyrastali s rodičmi, ktorí pravidelne hrajú hazardné hry alebo podporujú hazardné hry ako voľnočasovú aktivitu, majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že sa sami stanú hráčmi.

Je tiež oveľa pravdepodobnejšie, že sa neskôr stanú závislými od hazardných hier. Preto sa na miestach, ako je Holandsko, zakazuje reklama na hazardné hry zameraná na deti do 21 rokov, pretože sa tvrdí, že jednotlivci sú stále zraniteľní a reklama na hazardné hry ich môže nepriaznivo ovplyvniť.

Na miestach, ako je Spojené kráľovstvo a Austrália, je vystavenie materiálov o hazardných hrách deťom a dospievajúcim rekordne vysoké, čo znamená, že je potrebné riešiť niektoré vážne problémy. Faktory prostredia a výchovy zohrávajú svoju úlohu pri formovaní nášho pohľadu na svet vrátane pohľadu na hazardné hry.

V dôsledku toho mnohí rizikoví a problémoví hráči dnes uvádzajú, že vyrastali v prostredí, ktoré podporovalo túto činnosť alebo ich jej vystavovalo. To je dôležitý aspekt. Existuje viac dôvodov, ktoré treba zvážiť, napríklad stres.

Už sa ukázalo, že stres má zhubný vplyv na ľudské správanie. Ľudia, ktorí sú v strese, majú napríklad tendenciu byť obézni, pretože stres môže výrazne zasahovať do regulácie chuti do jedla aj energie. Rovnaká argumentácia platí aj pre závislosť od hazardných hier, kde nás stresové faktory môžu tlačiť k tomu, aby sme sa tejto činnosti venovali v extrémnej miere.

ZDROJ: shutterstock.com

Stručne povedané, pravdepodobnosť vzniku závislosti od hazardných hier majú najmä ľudia, ktorí boli tejto činnosti vystavení v detstve, čo má zrejme trvalý vplyv na správanie a postoje ľudí. Stres je ďalším ovplyvňujúcim faktorom, ale nie jediným hnacím motorom vzniku závislosti.

Napriek tomu by skutočnosť, že žijeme v spoločnosti s vysokou mierou stresu, mali spoločnosti zaoberajúce sa hazardnými hrami a výskum zohľadniť.

Dá sa závislosť jednoznačne definovať?

Ďalšia vec, ktorá nás napadne, keď hovoríme o tom, že hazardné hry sú návykové, je – ako to môžeme povedať. Ako môžeme zistiť, kedy sa hazardné hry stali návykovými? Je to hranie dvakrát alebo trikrát týždenne? Je to vtedy, keď minieme viac, ako je náš pridelený diskrečný príjem?

Existujú rôzne prístupy, ale faktom je, že sa veľa zmenilo a môžeme sa zhodnúť aspoň na tom, čo predstavuje závislosť od hazardných hier. V hrubých rysoch áno – všetci sa zhodneme na tom, čo predstavuje závislosť od hazardných hier, čo je výsledkom usilovného desaťročného výskumu a sledovania trendov.

Celkovo sa závislosť definuje ako stav, keď jedinec nedokáže kontrolovať svoje správanie a je motivovaný daným faktorom až do krajnosti. Inými slovami, závislí od hazardných hier si nedokážu pomôcť. Je to preto, že z prehry aj z výhry peňazí plynie potešenie.

Extrémne míňanie, podráždenosť, úzkosť, nedostatok spánku, náhla zmena sociálnych kontaktov a asociálne správanie sú niektoré z červených vlajok, ktoré závislí od hazardných hier vykazujú. Priemysel je však dnes v oveľa silnejšej pozícii ako kedykoľvek predtým, aby mohol úspešne sledovať takýchto jednotlivcov a pomáhať im.

Technológia umožnila vidieť okamžité odchýlky vo výdavkoch a žiadať o vysvetlenie, prečo sa tak deje. Vďaka desaťročia zhromažďovaným dôkazom je krátka odpoveď – áno, závislosť od hazardných hier v súčasnosti dokážeme jasne a bez problémov definovať.

ZDROJ: shutterstock.com

Ak je gambling návykový, môžeme ho prekonať?

Stručne povedané, závislosť od hazardných hier sa dá prekonať, ale to, kedy sa začne liečba, určí, aký jednoduchý je tento proces pre jednotlivca a tiež – aká je pravdepodobnosť recidívy. Závislosť na hazardných hrách je rovnaká ako iné návykové poruchy – dá sa liečiť alebo prinajmenšom kontrolovať, ale aj tu je potrebné zvážiť niektoré faktory. Po prvé, čas je veľmi dôležitý. Zatiaľ existujú dva spôsoby, ako sa vyrovnať so závislosťou od hazardných hier a jej návykovou povahou – kognitívna a behaviorálna terapia, pričom obe preukázali úspech.

Samozrejme, liečba je tiež nákladná a zdĺhavá a prípady recidívy sa pohybujú v dvojciferných číslach, čo znamená, že existujú účinnejšie spôsoby riešenia základného problému. Ide o tzv. prevenciu a včasnú intervenciu, ktoré sú oveľa účinnejšie, pretože pomáhajú jednotlivcom skôr, ako sa ich mozgové zapojenie vychýli.

Stručne povedané, závislosť od hazardných hier sa dá prekonať, ale to, kedy sa začne liečba, určí, aký jednoduchý je tento proces pre jednotlivca a tiež – aká je pravdepodobnosť recidívy.    

ZDROJ: shutterstock.com

Nemali by sme hazardné hry zakázať, aby sme liečili závislosť?

Nie, hazardné hry sú činnosťou, ktorá existuje už stáročia. Zákaz hazardných hier by viedol len k vzniku nelegálnych hazardných hier, ktoré by potom zvýšili závislosť od hazardných hier a ohrozili by viac ľudí.

Hazardné hry treba zrevidovať – prostredníctvom zákonov a tiež tlakom na spoločnosti prevádzkujúce hazardné hry, aby pochopili, že ich produkty možno optimalizovať tak, aby boli menej návykové. Mnohé z toho sa už deje, ale bez ohľadu na úroveň prijatých preventívnych a ochranných opatrení sa nikdy nič nezmení na jednoduchom fakte, že hazardné hry sú návykové.