Odvetvie hazardných hier v Afrike by malo v roku 2022 dosiahnuť hodnotu 2,2 miliardy dolárov a do konca desaťročia sa medziročne zvýši o viac ako 12%. Vo svojom najnovšom stĺpčeku pre Yogonet sa poradca v oblasti iGamingu Ron Mendelson 1) venuje tomuto rozvíjajúcemu sa trhu.

Rast je poháňaný väčšou finančnou nezávislosťou, rastúcou strednou triedou, rýchlym internetom a dostupnosťou smartfónov a iných zariadení. Trh je však stále dostatočne nevyužitý, čo znamená, že je tu veľký priestor na expanziu pre začínajúce podniky a už zavedené značky, ktoré sa chcú dostať k novému publiku.

V súčasnosti má v Afrike prístup k smartfónu necelých 700 miliónov ľudí, čo predstavuje približne 65% penetráciu. 5G sa zavádza aj vo viacerých krajinách vrátane Južnej Afriky, Zimbabwe, Botswany, Madagaskaru, Toga a Maurícia. Bráni tomu však skutočnosť, že len približne štvrtina z nich má pravidelný prístup na internet, hoci tento počet sa každoročne rýchlo zvyšuje.

ZDROJ: peakpx.com

Budúce prognózy

Športové stávky sú v súčasnosti najpopulárnejším online a offline hazardom v Afrike. Je to spôsobené silnými kultúrnymi väzbami na športové podujatia, ako sú futbal, kriket a atletika. Mladšiu generáciu priťahujú najmä stávky na európsky futbal, konské dostihy, rugby a podujatia, ako sú olympijské hry. Tento trend bude pokračovať aj v budúcnosti, ale očakávame aj diverzifikáciu do iných oblastí, najmä tých, ktoré sú viac prispôsobené mobilným zariadeniam. Budú sem patriť rôzne druhy video automatov, ako aj bežné stolové a kasínové hry. Zaujímavé budú aj hry so živými krupiérmi, ale v krátkodobom horizonte nie sú kľúčovou oblasťou záujmu. Za zváženie stojí, či sa elektronické športy a fantasy športy stanú zásadnou regionálnou vertikálou. Aj keď teraz nie sú až také veľké, potenciál tu je, najmä v prípade fantasy športov.

Aký je právny stav online hazardných hier v Afrike?

V závislosti od toho, kde sa v Afrike nachádzate, môžu byť zákony jedny z najprísnejších na svete alebo jedny z najmiernejších. Spomedzi 54 štátov kontinentu má najprísnejšie pravidlá s trestami vrátane verejného bičovania Sudán. V Keni a Nigérii však online hazardné hry prekvitajú. Najkomplexnejšie zákony o online hazardných hrách má Južná Afrika, ktoré boli vydané v roku 2004 a aktualizované v roku 2008. Takmer všetci dospelí ľudia v nejakej forme hrajú hazardné hry a v roku 2022 zostávajú pre krajinu prosperujúcim biznisom, ktorý by mal do konca roka 2023 dosiahnuť 2,3 miliardy dolárov.

Už bolo spomenuté, že Nigéria má najväčší sektor v regióne, ktorý predstavuje 7% z celkového počtu, pravdepodobne vďaka viac ako 200 miliónom obyvateľov a vysokému HDP. Hazardné hry boli legalizované už v roku 2004 a v súčasnosti sa najväčšia aktivita uskutočňuje v oblasti online hazardných hier, ktoré každoročne predstavujú približne 2 miliardy USD. Pre porovnanie, 30% obyvateľov uviedlo, že denne vsádza na športové zápasy, čo predstavuje 65 miliónov ľudí. Kvôli sporom v oblasti riadenia nie je v súčasnosti online sféra regulovaná na federálnej úrovni, ale získanie licencie od úradov je možné.

ZDROJ: shutterstock.com

Tanzánia je ďalšou krajinou, ktorá sa stala priekopníkom v oblasti legislatívy v prospech online priemyslu a víta podniky zaoberajúce sa hazardnými hrami. Prevádzkovatelia môžu požiadať o licencie na online kasína a stávkové kancelárie s paušálnou daňovou sadzbou 25%.

V Ghane úrady prijali priaznivú legislatívu pre toto odvetvie a vydali licencie pre rôzne druhy prevádzkovateľov. Hoci trh nie je taký veľký ako napríklad nigérijský, je značný a naďalej sa rozširuje. Nielen to, ale aj licenčný režim a prístup vlády sa považuje za najstabilnejší na kontinente.

Uganda síce online hazardné hry výslovne legislatívne neupravuje, ale je možné získať licenciu. Ugandčania ročne minú na hazardné hry približne 40 miliónov USD a dane sú na úrovni 20%.

Medzi ďalšie africké krajiny, v ktorých môžete hrať hazardné hry legálne alebo bez porušenia zákona, patria Maurícius, Zambia, Namíbia, Botswana a Angola.

Afrika na vzostupe

Afrika je skvelým miestom na rozšírenie vášho podnikania v oblasti online hazardných hier. Aj keď niektoré krajiny ponúkajú licencie, v súčasnosti by sme vám neodporúčali, aby ste sa rozhodli pre miestny trh. Dôvodom je, že tu pretrváva veľká nestabilita a neistota a právne záležitosti môžu byť náchylné na rýchle zmeny. To vám však nebráni obsluhovať africký trh z miesta, kde sa nachádzate. Na celom kontinente je obrovský nevyužitý potenciál a v mnohých krajinách sú online hazardné hry ešte len v plienkach, čo znamená, že pre investorov je to najvhodnejší čas.

  1. Ron Mendelson je riaditeľom poradenskej spoločnosti Fast Offshore so sídlom na Kostarike, ktorá poskytuje medzinárodné obchodné a podnikové služby. S viac ako 24-ročnými reálnymi skúsenosťami v oblasti udeľovania licencií a platieb v iGamingu, dodržiavania predpisov, daňovo efektívneho štruktúrovania spoločností, licencií pre inkubátory a iné hedžové fondy, služieb súvisiacich s blockchainom a kryptomenami poskytuje poradenstvo mnohým medzinárodným klientom v súvislosti s ich obchodnými potrebami v Amerike, Európe aj mimo nej.