Nadchádzajúce sviatočné voľné dni poskytnú ľuďom väčší priestor relaxovať a krátiť si čas zábavou. Každý si však pod tým predstavuje čosi iné. Pre niektorých to znamená napríklad vsadiť si v číselnej lotérii, pre iných tipovať športové výsledky alebo inú udalosť.
Pokiaľ sú tieto hry pre človeka iba zábavou, s prípustnou mierou rizika, nedá sa proti tomu namietať. Je pochopiteľné, že práve neistota výhry a z toho plynúce napätie je pre mnohých tou skutočnou zábavou a rozptýlením. Ako ukázal prieskum Inštitútu pre zodpovedné hranie, platí to aj pre väčšinu Slovákov.
Podľa tohto prieskumu Slováci síce hrajú radi a často, ale v drvivej väčšine poznajú rozumnú mieru rizika. Aby to neprekročilo tento rámec, do hry vsádzajú zväčša iba malé sumy, hrajú za vlastné peniaze a vedia si vopred určiť maximálnu finančnú čiastku na hru, ktorú potom neprekročia.
Na druhej strane treba mať na pamäti, že ľahšie formy hazardných hier prinášajú so sebou okrem zábavy aj určité riziká. Existujú však možnosti, ako im predchádzať. Odborníci na rizikové hranie už dávnejšie zostavili súbor pravidiel na ich elimináciu, tzv. zásady zodpovedného hrania. Ak ich ešte nepoznáte, určite stojí za to sa s nimi oboznámiť.
Využite sviatky aj na zamyslenie
Nadchádzajúce vianočné a novoročné sviatky poskytujú priestor na relax, zábavu, ale aj na zamyslenie sa nad uplynulým rokom a tým, čo nám priniesol. Mnohí si spomenú na úspechy, ktoré sa zväčša odvíjali od správnych rozhodnutí.
Poukazuje na to aj PhDr. Jana Žemličková, PhD., MPH, riaditeľka Sanatória AT, odborníčka na závislosti. „Každé rozhodnutie je zmesou subjektívnych pocitov, hľadaním pravdy, zbieraním skúseností, ale aj omylov. Túto zmes ovplyvňujú mnohé faktory. Namiesto radosti z prežitých emócií v kruhu najbližších, jedným z najhorších môže byť pokoj utopený za počítačom, pri hracích konzolách alebo aj v očakávaní väčších, alebo menších výhier. Vtedy myseľ nebolí a každá skutočnosť sa mení na emočnú ilúziu.
Je pravdou, že prináša aj pozitívne účinky, ale pravdou môže byť aj to, že môže vnútiť bolesť či smútok najbližším, alebo aj „večný pokoj“ samotnému hráčovi,“ dodáva Jana Žemličková.
Inštitút zodpovedného hrania a jeho aktivity
Inštitút zodpovedného hrania funguje od jari 2022. Jeho členmi sú stávkové spoločnosti Tipsport, Niké a Fortuna, ktoré sa zhodli na tom, že chcú, aby tipovanie zostalo zábavou. Okrem projektu Týždeň zodpovedného hrania, slúžiaceho na otvorenie verejných diskusií o rizikovom hraní, prišli členovia inštitútu aj so svetovo unikátnou iniciatívou nastavenia mnohých sebaobmedzujúcich opatrení nad rámec legislatívy. Jedným z nich má byť vývoj softvéru, ktorý bude schopný rozpoznať neobvyklé správanie sa tipérov v online priestore, upozorniť ich, aby si dali pauzu, prípadne ich nasmerovať na odbornú pomoc. Jedinečná bude jeho implementácia naprieč spomínanými stávkovými spoločnosťami, s cieľom zamedziť patologickému hráčstvu. Podľa zahraničných prieskumov ním trpia asi 3 % populácie. Členovia inštitútu sa zhodujú, že tejto skupine ľudí treba pomôcť a nie si od nej brať peniaze.