Podľa prieskumu, ktorý bol zverejnený 1. decembra, sú priateľské futbalové zápasy kvôli nedostatočnej regulácii vystavené vysokému riziku manipulácie. Podozrivých bolo viac ako 250 priateľských zápasov s účasťou európskych klubov odohraných v rokoch 2016-2020.
Výsledky pochádzajú z trojročnej štúdie financovanej z programu Európskej komisie Erasmus+, ktorú viedla Výskumná nadácia Nikózskej univerzity.
Prieskumu, ktorý sa v rámci projektu Combating Match Fixing in Club Football Non-Competitive Friendlies uskutočnil na Cypre, v Grécku a na Malte, sa zúčastnilo 700 hráčov. Prieskum ukazuje, že viac ako štvrtina hráčov (26,5%) hrala v priateľskom zápase klubu, o ktorom mali podozrenie, že bol zmanipulovaný a viac ako štvrtina hráčov (26,3 %) bola oslovená zo strany klubových funkcionárov s cieľom zmanipulovať priateľský zápas. Zhruba 15% hráčov bolo oslovených zo strany iných hráčov.
Vo výskumnej štúdii sa tiež zistilo, že prístup medzinárodných a národných futbalových federácií nie je dostatočne dôsledný a aktívny pokiaľ ide o zodpovednosť za priateľské zápasy. Najmä keď sa do nesúťažných zápasov hraných v tretích krajinách zapájajú kluby z rôznych krajín. Niektoré európske futbalové federácie napríklad vôbec nesledujú, kam chodia kluby z ich krajín na predsezónne a zimné prípravné turné.
Tento nedostatok regulácie a dohľadu zo strany futbalových federácií v kombinácii s dostupnosťou týchto zápasov na stávkových trhoch po celom svete, najmä u nedostatočne alebo úplne neregulovaných prevádzkovateľov stávok z pochybných jurisdikcií ako sú napr. Filipíny, spôsobuje, že tieto zápasy sú vystavené väčšiemu riziku potenciálneho zneužitia zo strany manipulátorov zápasov.
V správe s názvom Boj proti manipulácii zápasov v nesúťažných priateľských zápasoch klubového futbalu sa navrhuje túto situáciu riešiť nasledovne:
- UEFA by mala zaviesť riadnu reguláciu priateľských zápasov pre všetkých 55 členských asociácií
- Agenti, ktorí sprostredkúvajú priateľské a prípravné zápasy, by mali mať zakázané vlastniť alebo kontrolovať kluby, rovnako by nemali fungovať ako agenti hráčov
- Mal by byť vytvorený orgán, ktorý by zastupoval agentov pri budúcich rokovaniach o regulácii s medzinárodnými orgánmi, ako sú FIFA a UEFA
- Mali by byť zavedené štandardy pre manažment údajov, ktoré zabránia predaju údajov zo živých zápasov nedostatočne regulovaným a neregulovaným prevádzkovateľom športových stávok
Na rozdiel od súťažných zápasov, na ktoré sa zvyčajne vzťahujú dohody medzi stávkovými spoločnosťami poskytujúcimi údaje a organizátormi súťaží, priateľské zápasy sú bez akejkoľvek regulácie. Údaje z týchto zápasov sa zhromažďujú a predávajú aj neregulovaným alebo nedostatočne regulovaným prevádzkovateľom športových stávok, ktorí spravidla neoznamujú podozrivé okolnosti týkajúce sa zápasov, čo je často licenčná požiadavka pre dobre regulovaných prevádzkovateľov.
Hlavný koordinátor prieskumu, profesor Nicos Kartakoullis, predseda Rady Nikózskej univerzity, sa vyjadril:
„Kombinácia nedostatočnej regulácie, dohľadu a informácií uľahčuje manipuláciu s týmito zápasmi. Náš výskum ukazuje, že z hľadiska riadenia je potrebné priateľské klubové zápasy posudzovať rovnako ako súťažné zápasy. Vzhľadom na to, že údaje o 4 000 priateľských zápasoch sa každoročne ponúkajú na účely stávkovania na celom svete, je tiež nevyhnutné, aby stávkové spoločnosti, ktoré tieto údaje prijímajú, pôsobili v dobre regulovaných jurisdikciách a nahlasovali podozrivé stávky, aby sa ochránila integrita týchto podujatí.“
Výskum viedla Výskumná nadácia Nikózskej univerzity a ako partneri projektu sa na ňom podieľali Medzinárodná asociácia pre integritu stávok, EU Athletes, CIES a futbalové hráčske zväzy Cypru, Grécka a Malty.
Výsledky prieskumu boli predstavené na konferencii Preventing Match-Fixing, ktorá sa uskutočnila 1. decembra v Amsterdame, a ktorá bola zorganizovaná spoločne s medzinárodnou hráčskou úniou FIFPRO.