Od apríla minulého roka spoločnosť Sportradar Integrity Services odhalila 1100 podozrivých športových zápasov, pričom len za prvých deväť mesiacov roku 2021 ich bolo 655. Podľa výkonného riaditeľa Andreasa Krannicha je manipulácia so zápasmi rakovinou, ktorá sa šíri veľmi rýchlo.

Spoločnosť Sportradar Integrity Services, protikorupčná zložka novozaloženého špecialistu na športové dáta, vidí v sektore stávkovania vážny problém. Ako uvádza portál igamingbusiness.com za posledných 18 mesiacov jej systém monitorovania stávok, Universal Fraud Detection System (UFDS), odhalil podozrivú činnosť v 12 športoch v 70 krajinách sveta.

Podľa spoločnosti Sportradar čelí najvyššiemu riziku manipulácie futbal, pričom tento údaj z roku 2021 sa týka viac ako 500 zápasov, z ktorých viac ako 40 % pochádza z tretích a nižších súťaží až po mládežnícku úroveň.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Sportradar Integrity Services Andreas Krannich hovorí, že by „dal ruku do ohňa“ za tvrdenie, že 655 zápasov bolo zmanipulovaných na účely stávkovania. „Toto číslo je naozaj také, pri ktorom sme si na 110 % istí, že sa manipuluje na účely stávkovania,“ hovorí Krannich.

ZDROJ: sportradar.com

Globálna hrozba

Podľa Krannicha je to dôsledok epidémie ochorenia Covid-19. „Táto rakovina ovplyvňovania výsledkov zápasov sa šíri a zasahuje aj športy, ktoré v minulosti nikdy neboli v centre pozornosti manipulátorov zápasov alebo boli v centre pozornosti len veľmi zriedkavo.“

Krannich, ktorý pracuje pre spoločnosť Sportradar od roku 2008, má silný profesionálny background v oblasti integrity. Pred nástupom do spoločnosti Sportradar pracoval pre Nemecký futbalový zväz (DFB) a najvyššiu futbalovú súťaž v krajine Bundesligu. Počas tohto obdobia bol zodpovedný za vytvorenie a riadenie programu integrity po jednom z najznámejších prípadov korupcie vo futbale, afére Hoyzer. V nej sa rozhodca Robert Hoyzer priznal k manipulácii zápasov v druhej bundeslige, pohárovej súťaži DFB Pokal a tretej regionálnej lige.

Krannich spolu so svojim tímom v spoločnosti Sportradar Integrity Services podporili viac ako 400 disciplinárnych sankčných konaní, pričom UFDS sa podieľala na šiestich rozhodnutiach Športového arbitrážneho súdu (CAS) a podporila viac ako 36 úspešných trestných rozsudkov. Ako rizikový vyzdvihuje Krannich najmä futbal, pričom poukazuje na nižšiu ligu ruského a brazílskeho futbalu, ako aj na čoraz viac dôkazov o manipulácii v ešporte. „Dotýka sa to však aj iných športov,“ pokračuje. „V Thajsku sme zaznamenali nárast takmer 20 zmanipulovaných zápasov v basketbale, takže sme svedkami toho, že je to ako vriaca voda – bubliny zrazu vyskočia v jurisdikcii, kde ste nikdy predtým nemali problém.“

ZDROJ: pixabay.com

Meniaca sa tvár ovplyvňovania zápasov

V minulom roku sa svet presunul na internet, keď boli ľudia limitovaní na svoje domácnosti. Pri ovplyvňovaní výsledkov zápasov to nebolo inak. Krannich hovorí, že nábor športovcov, rozhodcov a tímov bol náročnou záležitosťou, ktorú však uľahčili digitálne kanály.

„Ak sa na to pozeráte z hľadiska vývoja, pozitívnym vývojom, ktorý prišiel od Covidu, je, že sme sa naučili profesionálne komunikovať digitálne,“ vysvetľuje. „Je to však aj výhoda pre tých, ktorí dohadujú výsledky zápasov.“

„Vzhľadom na to, že ľudia si zvykli komunikovať prostredníctvom digitálnych kanálov, v kombinácii s negatívnym finančným dopadom na šport, ktorý však vytvára eldorádo pre manipulátorov zápasov, sú hráči, rozhodcovia, dokonca aj kluby zraniteľní, pretože nemajú finančné zázemie, ktoré mali predtým. Zločinci sa tak k nim môžu dostať oveľa ľahšie. Skupiny organizovaného zločinu môžu dokonca „zapínať a vypínať“ športovcov, rozhodcov a celé tímy podľa potreby.

Finančný tlak na športy, ako je futbal, v ktorom sa vysokopostavené kluby prepadli do dlhov, stratili kľúčových hráčov a dokonca podali žiadosť o nútenú správu, tiež vytvára príležitosti na manipuláciu.

„Stalo sa nám, že takzvaní investori oslovili klub vo finančných problémoch,“ hovorí Krannich. „Oslovia klub a povedia: ‚Prevezmeme podiel, zmiernime finančný tlak, privedieme obchodného manažéra, manažéra tímu a niekoľko hráčov‘. Nielen vo futbale, videli sme to aj v basketbale. Je to trend, ktorý je čoraz silnejší.“

ZDROJ: shutterstock.com

To podnietilo spoločnosť Sportradar, aby športovým federáciám, ligám alebo štátnym orgánom ponúkla UFDS zadarmo. Krannich chce zdôrazniť, že v tomto rozhodnutí nie je žiadna „skrytá“ agenda. Je to skutočne bezplatná služba,“ hovorí. „Považujte ju za bezplatný poplašný systém proti vlámaniu sa do vášho domu – pre všetky dvere, všetky okná, pivnicu, pre prípad vlámania a požiaru.“

„Nie je to pre nás komerčná záležitosť. Keď vidíme tú finančnú záťaž v športe, chceme len zabrániť tomu, aby sa prípady ovplyvňovania zápasov kvôli týmto ťažkostiam prehliadali.“

„Zákaz nikdy nefunguje“

Cieľom zabezpečenia bezplatnej dostupnosti riešení na monitorovanie integrity je aj bojovať proti snahám na niektorých trhoch zakázať stávkovanie v nižších ligách. Krannich je úprimný: „Zákaz nikdy nefunguje.“

„Žijeme v digitálnom prostredí, kde je ďalšia ponuka stávok vzdialená len dve kliknutia,“ hovorí. „Ak sa pokúsite presadiť zákaz, tieto aktivity jednoducho prejdú do šedej zóny. Úplne chýba dohľad, ktorý by udržiaval akúkoľvek integritu. Vznikajú čierne trhy.“ Ďalej hovorí, že nejde o etickú debatu a skôr ide o logický krok. Ak sa niečo nedá zakázať, musí sa to ponúkať dobre regulovaným a kontrolovaným spôsobom. Poukazuje na svoje rodné Nemecko, kde sú stávky na niektoré živé udalosti, ako sú rohové kopy a fauly, zakázané s odôvodnením, že sa dajú ľahko manipulovať. „Ak je zápas zmanipulovaný, sú tu tri obete. Fanúšik, ktorý je oklamaný, šport, ktorý stráca dôveryhodnosť, a stávková kancelária, ktorá prichádza o peniaze.

„Bookmaker má prirodzený záujem na tom, aby sa nenechal chytiť do pasce manipulátorov zápasov,“ pokračuje Krannich. „Sú veľmi dobrí v riadení rizík. Takže ak sa snažíte zmanipulovať zápas, vždy sa budete snažiť optimalizovať svoje príjmy. Stávky na rohy, karty a fauly sú podľa neho jednoducho „marketingové stávky“. Polícia dokonca nazýva manipuláciu s týmito trhmi „vreckovým podvodom“ v porovnaní s inými formami manipulácie.“

Skôr ako neúčinné zákazy bude šport pred korupciou chrániť starostlivé a dôsledné monitorovanie. Dohadovači výsledkov zápasov sa nikam nechystajú. „Je to globálna hrozba,“ hovorí Krannich. „Zámerne používam metaforu rakoviny; keďže sa táto hrozba už šíri po celom svete.“