Medzinárodná ešportová federácia (IESF) vymenovala člena saudskoarabskej kráľovskej rodiny princa Faisala bin Bandara bin Sultana Al Sauda za svojho aktívneho prezidenta.

Bývalý prezident IESF Vlad Marinescu odstúpil zo svojej funkcie. Princ Faisal prevzal úlohu prezidenta s okamžitou platnosťou až do nadchádzajúceho hlasovania valného zhromaždenia o potvrdení jeho funkcie.

Medzinárodná federácia ešportu je medzinárodný orgán, ktorého cieľom je podporovať legitímnosť a uznanie ešportu. Organizuje tiež celosvetový národný turnaj v ešporte, majstrovstvá sveta v ešporte.

Princ Faisal je prezidentom Saudskej ešportovej federácie a členom saudskoarabskej vládnucej kráľovskej rodiny. Zastáva tiež pozíciu viceprezidenta v konkurenčnej ešportovej organizácii Global Esports Federation a je prezidentom Arabskej ešportovej federácie. Princ Faisal bol v júni vymenovaný za štatutárneho viceprezidenta IESF.

ZDROJ: IESF

IESF uviedla, že Vlad Marinescu odstúpil z dôvodu „vyvíjajúcich sa požiadaviek“ na službu globálnej ešportovej komunite. Tvrdil, že princ Faisal je tou správnou osobou, ktorá má zjednotiť ešporty na medzinárodnej úrovni a podnietiť užšie vzťahy s vydavateľmi a olympijským hnutím.

Odchádzajúci prezident Marinescu vo svojom tlačovom vyhlásení uviedol: „Princ Faisal je človek, ktorého si vážim a ktorý dýcha a krváca ešportom. V Saudskej Arábii je príkladom toho, čo môže národná federácia dosiahnuť. Je veľmi rešpektovaný a zastáva vysoké funkcie aj v globálnej ešportovej federácii. Je to priateľ, ktorému dôverujem pri tejto ďalšej ťažkej úlohe a pri ďalšom rozvoji a propagácii IESF.“

Vymenovanie prichádza krátko po tom, ako IESF začiatkom septembra oznámila, že jej ďalšie podujatie World Esports Championship sa uskutoční v Saudskej Arábii.

Saudská Arábia sa nedávno pustila do veľkých vládnych investícií do ešportu, ktoré zahŕňali vytvorenie skupiny ESL FACEIT Group za 1,5 miliardy dolárov (~1,1 miliardy Sk), akvizíciu spoločnosti Vindex, usporiadanie ešportového festivalu za 45 miliónov dolárov a nákup podielov vo viacerých významných herných vývojároch. V septembri 2022 líder krajiny Mohammed bin Salman predstavil národnú stratégiu v oblasti hier a ešportu a vládou vlastnená spoločnosť Savvy Games Group následne oznámila rozsiahle investičné plány vo výške 38 miliárd USD.

ZDROJ: wallpapercave.com

Zapojenie saudskej vlády do ešportu sa stretlo s kritikou a odmietavým postojom v oblasti ešportu kvôli situácii v oblasti ľudských práv v krajine, najmä pokiaľ ide o práva LGBTQ+, práva žien a cenzúru. Saudská Arábia tvrdí, že jej investície do ešportu sú pokusom o diverzifikáciu jej hospodárstva od ropy a vytvorenie nových pracovných miest, ale niektorí komentátori označili zapojenie Saudskej Arábie za pokus o zmenu jej verejného obrazu prostredníctvom „esportswashingu“.

Na otázku, či má IESF nejaké obavy z organizovania podujatia v Saudskej Arábii vzhľadom na stav ľudských práv v tejto krajine, odpovedal v septembri hovorca IESF pre Esports Insider: „Nerozumiem, na aké obavy narážate, keďže IESF nie je politická organizácia. Snažíme sa napomáhať pozitívnym vzťahom, mieru a priateľstvu medzi všetkými národmi sveta.

ZDROJ: IESF

Jeho výsosť princ Faisal sa v tlačovej správe vyjadril, že pod jeho vedením bude IESF naďalej organizovať celosvetové podujatia a podporovať inkluzívne prostredie spravodlivej súťaže s cieľom „podporovať globálnu komunitu ešportu a hnať naše odvetvie vpred“.

V júni zamestnanec spoločnosti Starladder Andrei Yatsenko a miestne rumunské médiá informovali o viacerých podozreniach z podozrivých aktivít okolo rumunského športového orgánu Isai a IESF vrátane platby licenčného poplatku za majstrovstvá sveta v ešporte 2023 do novozaloženej severomacedónskej dcérskej spoločnosti, ktorú v skutočnosti nekontroloval Vlad Marinescu, ale ústredie IESF. Hovorca IESF predtým pre The Esports Advocate uviedol, že dôrazne popiera akékoľvek pochybenie.