Zamestnanci prevádzkovateľov online hazardných hier na Filipínach boli zatknutí za účasť na prostitúcii.

V priebehu minulého mesiaca vykonal Národný vyšetrovací úrad na Filipínach (NBI) tri razie v kluboch, ktoré poskytovali sexuálne služby zamestnancom filipínskych offshore prevádzkovateľov hazardných hier (POGO –  Philippine Offshore Gaming Operators).

„Je alarmujúce, že v metropole Manila existujú špeciálne podniky, ktoré slúžia výlučne pracovníkom POGO, čo zreteľne dokazuje fakt, že títo pracovníci si v našej krajine začínajú postupne vytvárať vlastnú komunitu,“ hovorí Precious Hipolito-Castelo, zástupkyňa mesta Quezon.

Tento problém v Manile pretrváva už dlhší čas. Nedávno boli zatknuté tri osoby za prevádzkovanie prostitúcie v luxusnom hoteli v Pasay. Údajnými vodcami boli Liang Feng a Lu Fu Xing a zatknutý bol aj Chen Xun Bo z POGO, ktorého v tom čase pristihli priamo pri sexuálnych aktivitách.

ZDROJ: unsplash.com

Vyšetrovatelia uvádzajú, že jedna z izieb sa používala ako „miestnosť na sledovanie“. V ďalších troch sa klienti sexuálne oddávali prostitútkam. Klienti platili údajne 5000 filipínskych peso (cca 85 EUR) za 30 minút služby. Išlo pritom len o jednu z viacerých akcií, ktoré doteraz uskutočnili vyšetrovatelia NBI. Začiatkom tohto mesiaca NBI „zachránil“ takmer 100 žien z luxusného karaoke baru v Makati, ktorý slúžil ako krycí podnik pre prostitúciu. Predpokladá sa, že mnohí z klientov karaoke baru boli práve zamestnanci POGO.

Kto sú POGO?

Philippine Offshore Gaming Operators (POGO) je oficiálne označenie pre firmy pôsobiace na Filipínach, ktoré ponúkajú služby online hazardných hier pre potreby zahraničných zákazníkov mimo územia Filipín. Na svoju činnosť majú licenciu od spoločnosti Philippine Amusement and Gaming Corporation (PAGCOR). Tieto spoločnosti sú povinné zamedziť využívaniu svojich služieb jednotlivcom na Filipínach bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť, filipínskym občanom bez ohľadu na miesto ich pobytu a potenciálnym zákazníkom v krajinách a na územiach, kde sú offshore hazardné hry nezákonné. V opačnom prípade im hrozí odobratie licencie.

PAGCOR začal spracovávať žiadosti o licenciu pre POGO v roku 2016 po tom, ako sa rozhodol neobnoviť licenciu miestnej spoločnosti PhilWeb, ktorá sa zaoberá online hazardnými hrami. Existujú tri kategórie licencií. Kategória 1 zahŕňa služby, ktoré majú živé vysielanie so ženami – predajcami online hazardných hier. Kategória 2 a 3 sú pododvetvia outsourcingu obchodných procesov (BPO), ktoré poskytujú podporu back office.

ZDROJ: shutterstock.com

K 9. júnu 2019 vydala spoločnosť PAGCOR licenciu pre 56 spoločností POGO. Odhaduje sa, že najmenej 30 firiem pôsobí na Filipínach nelegálne. Spoločnosť KMC Savills Inc. predpokladá, že POGO využívajú najmenej 800 000 metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Hoci značná časť filipínskeho offshore hazardného priemyslu uspokojuje potreby Číňanov, niektoré slúžia aj kórejskému a vietnamskému trhu. V máji 2019 bolo v spoločnostiach POGO zamestnaných 138 000 cudzincov, pričom 83 760 z nich bolo držiteľmi osobitných pracovných povolení, ktoré im umožňujú zostať v krajine najviac šesť mesiacov. Len 17 % osôb zamestnaných v POGO sú filipínski štátni príslušníci.

Veľké množstvo cudzincov, ktoré prevádzky POGO generujú, je dôvodom nárastu organizovanej kriminality. „Organizovaná prostitúcia je pritom len jeden z trestných činov súvisiacich s POGO“, hovorí hovorca NBI Ferdinand Lavin.

Hoci POGO prinášajú do štátneho rozpočtu Filipín cenné daňové príjmy, je zrejmé, že so sebou prinášajú aj zločin. Práve na aktuálnom odhalení účasti zamestnancov POGO na organizovanej prostitúcii na Filipínach bude možné demonštrovať rozsah negatívneho dopadu prevádzok POGO pre krajinu.