Najvyššia ľudová prokuratúra v Číne údajne oznámila, že v priebehu prvých šiestich mesiacov roku 2021 stíhala 46 575 osôb za trestné činy súvisiace s hazardnými hrami.

Podľa správy GGRAsia nedeľňajšie priznanie najvyššieho štátneho zastupiteľstva Číny prinieslo odhalenie, že 86,3 % týchto obvinení sa týkalo „zakladania kasín“ bez uvedenia, či išlo o online alebo pozemné podniky. Zdroj podrobne uviedol, že mesto Macao je jediným územím v Číne, kde sú povolené tradičné hazardné hry v kasínach akéhokoľvek druhu, hoci aj táto malá jurisdikcia, ktorá bola do roku 1999 oficiálne základňou Portugalska, zakazuje väčšinu foriem iGamingu a športových stávok.

Dvojročná bilancia

Čínske orgány uviedli, že posledný polročný údaj znamenal nárast o 27,7 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019, hoci analogickú bilanciu za prvý polrok minulého roka nezverejnil. Najvyššia ľudová prokuratúra údajne okrem toho vysvetlila, že toto dvojročné hodnotenie bolo vykonané z dôvodu ťažkostí pri zaznamenávaní takýchto prípadov uprostred zmätku spôsobeného nástupom pandémie koronavírusu.

Nezákonný záujem

GGRAsia uviedla, že v súčasnosti je v Číne nezákonné propagovať alebo predávať akúkoľvek formu hazardných hier okrem dvojice štátom podporovaných lotérií, ktoré zahŕňajú Čínsku sociálnu lotériu a Čínsku športovú lotériu. Zdroj tvrdí, že tento zákaz sa ďalej vzťahuje na zapájanie miest, ktoré sú vhodné na hazardné hry, a ktoré sa nachádzajú mimo pevninskej Číny, vrátane miest v susednom Rusku, Macau a Vietname.

Ročný účet

Najvyššia ľudová prokuratúra údajne ďalej zverejnila, že počas celého roka 2020 bolo v celej krajine stíhaných 80 537 osôb za účasť na trestných činoch súvisiacich s hazardnými hrami, čo v porovnaní s rokom 2019, keď išlo o 86 843 osôb, predstavovalo pokles o takmer 7,3 %. Vo vyhlásení úradu sa potom údajne ocenil krok vlády, ktorá od marca novelizovala trestný zákonník, aby umožnila zvýšený zásah proti „internetovým“ hazardným hrám a osobám, ktoré boli uznané vinnými z organizovania alebo propagácie zakázaných domácich a zahraničných hazardných hier.

Kriminálne prepojenia

„Trestné činy súvisiace s hazardnými hrami sú čoraz viac založené na internete a rozvíjajú sa vo virtuálnych formátoch. Internetové hazardné hry postupne nahrádzajú tradičné kamenné kasína a stávajú sa hlavným formátom trestných činov.“ uviedla ľudová prokuratúra.

Úrad ľudovej prokuratúry tiež uviedol, že od prvého marcového dňa boli stíhané len dve osoby za „organizovanie účasti na hazardných hrách mimo územia krajiny“, hoci žiadne ďalšie podrobnosti neboli zverejnené. Potom údajne skončil tvrdením, že zakázaný iGaming a cezhraničné herné aktivity sú zvyčajne spojené s inými formami trestnej činnosti, ako je pranie špinavých peňazí, nezákonné zadržiavanie, vydieranie a nezákonné prekračovanie hraníc.