Komisia pre integritu v športe (ESIC) udelila tri zákazy jednotlivcom na základe vyšetrovania hry Counter Strike: Global Offensive

Vyšetrovanie sa týka turnaja ESEA zo začiatku tohto roka, počas ktorého boli členovia tímu Rebirth zaznamenaní, ako diskutujú o tom, ako zmanipulovať výsledok zápasu. Uvedená nahrávka spolu s prepisom bola odovzdaná ESIC. Sebastian „retchy“ Tropiano a Kevin „4pack“ Przypasniak dostali päťročné zákazy činnosti s platnosťou od 2. apríla, zatiaľ čo Carson „nosraC“. O’Reillymu už bol uložený 111-dňový zákaz činnosti. O’Reillyho zákaz bol podstatne kratší vzhľadom na to, že ho bolo počuť v nahrávke povedať len jednu nepresvedčivú vetu.

Vo vyhlásení ESIC sa uvádza: „Po posúdení účasti pána O’Reillyho na rozhovore sa ESIC ďalej zapojil do vyšetrovacích línií s cieľom nájsť akékoľvek dôkazy o ďalšej účasti na akomkoľvek korupčnom správaní nad rámec nahrávky. K 22. júlu 2021 ESIC dospel k záveru, že v súčasnosti neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že sa pán O’Reilly na rozdiel od pána Tropiana a pána Przypasniaka dopustil akýchkoľvek ďalších porušení kódexu.

„V dôsledku toho bol čas, ktorý si pán O’Reilly odpracoval v rámci účinnej suspendácie od 2. apríla 2021 do 22. júla 2021, komisárom považovaný za dostatočnú sankciu primeranú jeho priestupku a od 22. júla 2021 môže slobodne hrať na podujatiach členov ESIC.“

Vyšetrovanie ESIC stále prebieha, pričom v tejto veci sa vykonáva ďalších 34 vyšetrovaní. K skorému zverejneniu týchto sankcií sa odhodlala vzhľadom na skutočnosť, že kompromitujúca nahrávka bola zverejnená na internete v apríli, a teda už bola verejne dostupná. ESIC nedávno zakázala na 12 mesiacov činnosť trom hráčom ESL Legends of Runeterra (LoR) po tom, ako sa zistilo, že počas turnaja podvádzali. Organizácia dnes spustila novú iniciatívu za transparentnosť, prostredníctvom ktorej bude zverejňovať register prebiehajúcich vyšetrovaní.